jak pakować ksiażki do wysyłki

Jak pakować książki do wysyłki?

Mogłoby się wydawać, że nadanie książki jest zadaniem łatwym do wykonania. Tak, oczywiście, pakowanie książek do wysyłki nie jest taką skomplikowaną czynnością, jak przygotowywanie do transportu substancji radioaktywnych. Jednak i proces pakowania książki do wysyłki wymaga od nas uwagi i rozważności. Warto zwrócić uwagę na sposób pakowania książki, zabezpieczenie paczki, a nawet sposób dostawy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak pakować książki do wysyłki, aby dotarły do adresata w dobrym stanie. Poznasz sposoby zabezpieczania paczek, jakie stosują księgarnie i osoby prywatne.

Kto najczęściej wysyła książki?

Część z nas nadal kupuje książki w sklepach stacjonarnych. Można wtedy dotknąć książki oraz poczuć zapach świeżo wydanego dzieła. Jednak najważniejsza jest treść, dlatego często zamawiamy w sklepie internetowym. To rozwiązanie proste i szybkie. Księgarnie online codziennie wysyłają do swoich klientów dużo paczek. Żeby uniknąć reklamacji, muszą prawidłowo zapakować przesyłki oraz zlecić dostawę paczek zaufanym firmom kurierskim.

Księgarnie, a także wydawnictwa do wysyłki książek wykorzystują specjalne opakowania z nadrukami. Stanowi to dodatkowo reklamę marki, czy konkretnej lektury. Chcąc wysłać książkę prywatnie, możesz zapakować przesyłkę w zwyczajne, tekturowe pudełko. Musisz tylko pamiętać o kilku zasadach. Na co zwracać uwagę przy wysyłaniu książek? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jakie opakowania do wysyłki książek będą najlepsze?

Wysyłka książek powinna być odpowiednio przygotowana. Zacznijmy od opakowania. Przygotuj odpowiedniej wielkości kopertę lub pudełko. Pamiętaj, że aby książka dotarła do adresata w nienaruszonym stanie, potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie. Jest ono ważne przy przypadku paczki z jedną książką, jak i całej serii. Ma znaczenie dla lektur z miękką i twardą oprawą. Jednak w każdym przypadku wygląda inaczej.

Jakie opakowania możemy wziąć pod uwagę, nadając książkę do wysyłki? Wykorzystaj: sztywne koperty tekturowe, koperty samoprzylepne, papierowe koperty kurierskie — mogą być z samoprzylepnym zamknięciem, koperty bąbelkowe, zwykłe kartony.

Pakowanie książki — dlaczego tak ważna jest jakość opakowania?

Wysyłając dowolną paczkę, chcemy, aby dotarła do adresata w nienagannym stanie. Nie inaczej jest z książkami. Aby było to możliwe, wybierajmy mocne paczki. Słabej jakości karton może łatwo ulec deformacji i zniszczeniu, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia książki. Sztywna koperta tekturowa daje pewność, że w drodze książka nie zgniecie się i nie rozedrze. Dodatkowym ułatwieniem podczas pakowania książek do wysyłki będzie samoprzylepne zamknięcie koperty. Pozwala ono uniknąć używania kleju czy taśmy klejącej.

Jak zapakować książki do wysyłki?
Warto wiedzieć, jak zapakować książki do wysyłki. Nie tylko pracując w księgarni.

Rozmiar książki a opakowanie

Warto zwrócić uwagę na rozmiar książki, którą pakujemy do wysyłki. Jest to ważna kwestia, ponieważ należy dopasować wymiary opakowania do wysyłanej lektury. Dobór kartonu lub koperty odpowiedniej wielkości to kwestia kluczowa. Jeśli nadajemy kilka egzemplarzy jednocześnie, najlepszym rozwiązaniem będzie karton. Z kolei, gdy wysyłka dotyczy jednej książki, wystarczająca może okazać się koperta tekturowa lub papierowa. Należy pamiętać, by dobrać wielkość opakowania do ilości wysyłanych książek. Karton nie może być ani za duży, ani za mały. W obu przypadkach przesyłane książki będą narażone na uszkodzenie.

Jeśli chcemy zapakować do wysyłki mniejszą i lekką książkę, optymalnym rozwiązaniem może być zwykła koperta bąbelkowa. Dzięki temu wypełnieniu książka jest od razu odpowiednio zabezpieczona i nie trzeba jej obkładać dodatkową warstwą, np. folią lub tekturą. Kopertę bąbelkową lepiej zastosować w przypadku nadania książki z twardą okładką. Wciąż jest to papier, a nie wytrzymały karton, co zwiększa ryzyko zniszczenia zawartości.

Jak zabezpieczyć książki w transporcie?

Wybór odpowiedniego opakowania bez wątpienia jest kwestią kluczową. Jednak to nie wszystko, o czym warto pamiętać, nadając książkę. Wytrzymałe opakowania dostosowane do rozmiarów książki wciąż nie zabezpieczają jej całkowicie. W kartonie lub kopercie nadal pozostają puste przestrzenie, umożliwiające książce przemieszczanie się wewnątrz paczki. Żeby temu zapobiec, pakowane do wysyłki książki należy obłożyć czymś, co je dodatkowo zabezpieczy w drodze do odbiorcy. Jakie materiały mogą nam w tym pomóc?

Jedną z najprostszych metod na bezpieczny transport Twojej przesyłki jest folia bąbelkowa lub tektura. Taki zabieg sprawi, że trakcie podróży nie dojdzie do zagięcia rogów, wgniecenia oprawy czy innego rodzaju uszkodzeń. Można też wykorzystać inne wypełniacze do paczek. Najważniejsze, żeby książki umieszczone w kartonie ułożyć w taki sposób, by nie mogły przesuwać się po opakowaniu w trakcie podróży do adresata. W przypadku wysyłki kilku sztuk dobrze jest zabezpieczyć każdą osobno. Pozwoli to uniknąć ocierania okładek o siebie.

Rynek oferuje bogatą różnorodność takich wypełniaczy do paczek. Można zabezpieczyć paczkę na przykład zwykłym wypełniaczem papierowym lub tekturowym, folią stretch, ekologicznym skropakiem albo wiórkami papierowymi. Dzięki tym materiałom książkę wyślesz bezpiecznie.

Jak zapakować książkę w celofan?

Książka jest rzeczą, która bardzo łatwo może ulec zniszczeniu. Jest w końcu papierowa. O tym też należy pamiętać, planując wysyłkę książki. Dobrym zabezpieczeniem może być folia ochronna albo zwykły celofan. Ochronią one przesyłkę przed ewentualnym zawilgoceniem lub zalaniem. Celofan odegra również ważną rolę, kiedy wysyłamy książkę na prezent. Na takim opakowaniu zawiąż wstążkę i gotowe — będziesz mieć piękną paczkę prezentową.

Zapakowanie książki w celofan nie jest zbyt wymagającą sztuką. Trzeba przygotować odpowiednio duży kawałek celofanu. Ma on pozwolić na to, żeby po położeniu książki na środku móc z każdego strony swobodnie chwycić rogi i zawiązać.

pakowanie książek w celofan
Celofan świetnie zabezpiecza książki w transporcie i wygląda dobrze — nadaje się na opakowanie reklamowe i prezentowe.

Cena wysyłki książki

Ile zapłacimy za wysyłkę książki? Warto ten temat zbadać, żeby się nie okazało, że wysyłka książki będzie nas kosztowała więcej niż sama książka. W celu odkrycia, jak najtaniej wysłać książkę, trzeba porównać oferty poszczególnych przewoźników. Do najpopularniejszych opcji należy wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej, paczkomatów InPost lub jednej z firm kurierskich.

Poczta daje kilka opcji do wyboru: tradycyjny list, paczkę pocztową lub kuriera. W przypadku ostatniej opcji przesyłka może zostać dostarczona pod drzwi lub pozostawiona do odbioru w placówce. Paczkomaty InPost to forma wysyłki książek, która cieszy się coraz większą popularnością. Zaletą tej opcji wysyłki jest to, że paczkę można odebrać o dowolnej porze, przez 24 godziny na dobę. Trzeba tylko odpowiednio dobrać rozmiar przesyłki do wielkości i wagi paczki, drukując etykietę adresową. Od tego też zależeć będzie koszt wysyłki.

Jak pakować książki do wysyłki? Podsumujmy

Jeśli chcemy wysłać książkę, należy pamiętać o doborze odpowiedniego zabezpieczenia. Solidne tekturowe opakowanie gwarantuje, że książka w nienaruszonym stanie dotrze do adresata. Nie ma znaczenia, czy książka jest w twardej, czy miękkiej oprawie. Zawsze należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Ważną kwestią jest stosowanie wypełniaczy do paczek. Zapakowanie książki w celofan albo folię ochronną zabezpieczy ją przed ewentualnym zawilgoceniem lub zalaniem. W tym celu trzeba też opakowanie szczelnie zamknąć, np. przy użyciu taśmy klejącej.

Jedną z najczęściej odrzucanych przez firmy kurierskie reklamacji jest zniszczenie paczki podczas transportu. Okazuje się, że w większości przypadków winny temu zdarzeniu jest nadawca, a nie firma przewozowa. Użycie zniszczonego kartonu, źle zaklejona paczka albo stosowanie niedopasowanego do rozmiaru przesyłki opakowania, czy brak wypełniaczy to najczęstsze przyczyny zniszczeń. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia książki podczas transportu. Za powstałe w takiej sytuacji szkody odpowiada nie kurier, ale nadawca, który nie dopilnował, by odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *