kurier wniesie paczki

Kurier wniesienie paczki — czy kurier musi wnosić paczkę pod drzwi? Sprawdź przepisy!

    Coraz częściej składamy zamówienia w Internecie. Kupujemy online nie tylko buty czy zabawki, ale także rzeczy cięższe, na przykład sprzęt AGD albo części zamienne do samochodu.

    Od firmy kurierskiej oczekujemy, że szybko dostarczy naszą paczkę pod nasze mieszkanie. Spodziewamy się, że kurier wniesie przesyłkę pod nasze drzwi, nawet jeśli w bloku nie ma windy, a klatka schodowa jest niewielka. Ale czy to zawsze należy do obowiązków kuriera? Kiedy kurier może odmówić wniesienia paczki? Sprawdzimy to w tym artykule.

    Czy kurier musi wnieść ciężką paczkę?

    Przesyłki kurierskie stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim możemy zaoszczędzić czas i kupić lub wysłać komuś wszystko, bez martwienia się o transport. Wiedząc, że nasze towary zostaną dostarczone pod drzwi, chętnie dokonujemy zakupów w Internecie. Ma to wiele zalet, na przykład:

    • możemy znaleźć najlepszą cenę,
    • mamy większy wybór produktów bez konieczności jeżdżenia do wielu sklepów,
    • nie musimy martwić się transportem.

    Jednak należy pamiętać, że kurier nie zawsze ma obowiązek wnosić paczkę pod same drzwi. Jeśli paczka jest zbyt ciężka albo jej rozmiar przewyższa określone limity, kurier nie musi jej dźwigać pod drzwi. Warto zatem wiedzieć, kiedy wnoszenie przesyłki na górę będzie naszą odpowiedzialnością i to my będziemy musieli wykonać siłowy trening z dużymi ciężarami.

    Do ilu kg kurier wnosi paczki?

    Przesyłka kurierem to najchętniej wybierana opcja dostawy podczas zamówień internetowych. Jest wygodna z wielu powoodów. Między innymi dlatego, że nie musimy zastanawiać się, jak przewieźć towar swoim, niewielkim autem. Nie należy jednak oczekiwać, że kurier wniesie ciężką paczkę na piętro. Warto więc poprosić kogoś z rodziny bądź sąsiada o pomoc przy, np. wnoszeniu lodówki.

    Kurier ma prawo odmówić wniesienia paczki, jeśli przekracza ona limity wagowe. Te zazwyczaj ustalone są przez firmę kurierską. Z regulaminów większości przewoźników wynika, że w przypadku zamówienia wielkogabarytowej przesyłki albo cięższej niż około 30 kilogramów, kurier nie ma obowiązku dostarczenia jej prosto do domu odbiorcy. W takiej sytuacji obowiązkiem kuriera jest jedynie zdjęcie paczki z samochodu dostawczego. Po wykonaniu tej czynności odpowiedzialność za paczkę przechodzi bezpośrednio na adresata.

    kurier wniesienie paczki
    Nie zawsze trzeba podpisywać odbiór paczki. Kurier nie musi jej więc wnosić pod same drzwi.

    Kurier wniesienie paczki – jak ustalane są limity?

    Jak już zostało wyjaśnione, kurier nie zawsze ma obowiązek wnieść paczkę do naszego domu. Wówczas, gdy przesyłka waży więcej niż 30-35 kilogramów (konkretna waga zależy od indywidualnych ustaleń przewoźnika), kurier musi jedynie zdjąć ją z samochodu dostawczego. Co ciekawe, jeśli wędrują do nas dwie paczki umieszczone na jednym liście przewozowym a ich łączna waga przekracza próg wskazany w regulaminie firmy kurierskiej, np. 30 kg, kurier również nie musi ich wnosić, nawet jeśli jedna waży 11 kg, a druga 21 kg.

    Czy kurier ma obowiązek wnieść paczkę na piętro?

    Warto pamiętać o ważnej kwestii, która może uniemożliwić dostarczenie paczki pod same drzwi. Są to sytuacje niezależne od kuriera, na przykład klatka schodowa jest wyjątkowo ciasna lub występują na niej inne elementy utrudniające wniesienie ładunku. W tym przypadku prawem kuriera jest zgłoszenia zaistniałej sytuacji w protokole. Jeśli odbiorca odmawia przyjęcia przesyłki bez wniesienia, zostanie ona zwrócona do nadawcy.

    Jeśli zamawiamy coś ciężkiego warto skorzystać z usług firm oferujących dodatkowe opcje. Może to być wnoszenie paczek wielkogabarytowych. Taka usługa jest dodatkowo płatna, ale w wielu sytuacjach przydatna. W zależności od firmy kurierskiej, może to dotyczyć paczek do 70, a nawet do 150 kilogramów.

    Czy otwierać paczkę przy kurierze?

    Teoretycznie nie mamy takiego obowiązku. Od takich praktyk odeszliśmy też ze względu na pandemię COVID 19. Dla bezpieczeństwa kuriera i odbiorcy wiele firm kurierskich zezwoliło na zostawienie paczki pod drzwiami bez bezpośredniego kontaktu z klientem. Kurier ma obowiązek jedynie zadzwonić do nas z informacją, że przywiózł przesyłkę. To bardzo wygodne, ale uniemożliwia otwarcie paczki przy kurierze, a takie postępowanie też ma plusy.

    Jeśli kurier dostarczył nam przesyłkę pod drzwi, to dobrze jest ją od razu otworzyć. W przypadku nieprawidłowości kurier poświadcza, stan zawartości w chwili dostarczenia. To przydaje się szczególnie przy reklamacji. Ze względu na to, że kurier nie musi dostarczać paczki pod drzwi, dobrze jest powiadomić firmę kurierską wcześniej, że będziemy chcieli sprawdzić zawartość. Wówczas na pewno spotkamy się z kurierem.

    otwieranie paczek przy kurierze
    Otwieranie paczek przy kurierze może pomóc przy reklamacji. jeśli paczka została dostarczona pod drzwi, to warto od razu sprawdzić zawartość.

    Czy kurier może zostawić paczkę pod drzwiami?

    Rozmawiając o tej kwestii, znowu musimy sobie przypomnieć o skutkach, które przyniosła pandemia COVID-19. Przed pandemią koronawirusa obowiązywała zasada, zgodnie z którą kurierzy dostarczali przesyłki do rąk adresata. Kurier koniecznie musiał otrzymać podpis na pokwitowaniu odbioru. W dobie pandemii zdecydowana większość firm całkowicie zrezygnowała z potwierdzenia odbioru przesyłki za pomocą podpisu. I tak już zostało.

    Teraz kurier tylko skanuje kod dostarczonej paczki i nie wymaga pokwitowania od klienta. Oczywiście obowiązkiem kuriera jest poinformowanie Cię, że przesyłka została dostarczona pod wskazany adres. To też potwierdza, że kurier nie musi wnosić paczki pod same drzwi.

    Co, jeśli kurier nie zastanie nas w domu?

    Jak wynika z obowiązków, kurierzy starają się dostarczyć paczkę do rąk adresata. Oczywiście nie trzeba odbierać paczki osobiście. Może to zrobić również ktoś z rodziny lub inna osoba z gospodarstwa domowego. Wygodnie i łatwo możemy sprawdzić przewidywany dzień dostawy na stronie internetowej danej firmy kurierskiej. Wpisujemy w odpowiednim polu numer przesyłki i wybieramy opcję śledzenia paczki.

    Często kurierzy kontaktują się z adresatami w celu umówienia się na konkretną godzinę doręczenia. Jednak należy pamiętać, że nie jest to ich obowiązkiem. Kurier może pojawić się bez zapowiedzi i nie zastać nas w domu. W takiej sytuacji zostawia awizo z informacją o czasie dostawy i rodzaju przesyłki, a także o terminie kolejnej próby doręczenia. Również może zostawić numer do kontaktu.

    Kurier nie zastał mnie w domu. Czy może zostawić paczkę mimo to?

    Co zrobi kurier, gdy nie zostanie nas w domu, zależy od danego przewoźnika. Na przykład kurier może skontaktować się z nami i za naszą zgodą zostawić paczkę u sąsiada albo w najbliższym sklepie czy na stacji paliw. Wtedy za okazaniem dowodu osobistego będziemy mogli odebrać przesyłkę o dogodnej dla nas porze.

    A co w przypadku, kiedy kurier podejmuje dwie próby dostarczenia paczki? W takiej sytuacji przesyłka trafia do centrali, a my mamy określoną ilość czasu na jej odbiór. Jak długo paczka będzie na nas czekała zależy od danej firmy kurierskiej. Zatem warto zapoznać się z jej regulaminem. Firmy, takie jak DHL, K-EX, GLS czy Pocztex przewidują termin 7 dni od ostatniej próby doręczenia, UPS – 5 dni roboczych, OPEK 4 dni robocze, a Siódemka i DPD jedynie 3 dni robocze.

    Czy kurier musi dostarczyć paczkę pod drzwi?

    Podsumujmy. Kurier nie ma obowiązku wnosić paczki pod nasze mieszkanie w przypadku, gdy przesyłka przekracza określone limity wagowe albo przesyłka jest wielogabarytowa. Te limity są zdefiniowane w regulaminie przewoźnika. Zanim złożymy zamówienie w Internecie, warto zapoznać się z zawartością tego ważnego dokumentu. W większości przypadków ten próg oscyluje w granicach 30-35 kg. Gdy ten limit jest przekroczony, kurier powinien tyko zdjąć paczkę z samochodu dostawczego. Wówczas los przesyłki jest już w naszych rękach. Jednocześnie przewoźnik ma obowiązek poinformować nas o zakończeniu dostawy. To ułatwia poszukiwania, jeśli zdarzy się, że przesyłka zaginie.

    Podobne wpisy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *