Różne tablice samochodowe. Obrazek w artykule Zielone tablice rejestracyjne. Kompletny przewodnik dla właścicieli pojazdów elektrycznych

Zielone tablice rejestracyjne. Kompletny przewodnik dla właścicieli pojazdów elektrycznych

Najczęściej na drogach polskich widzisz tablice rejestracyjne mające biały kolor tła i czarne litery. Od 1 maja 2000 roku są to podstawowe tablice rejestracyjne. Na pewno też spotkałeś auta, których tablice rejestracyjne mają zielone tło. Do tego mają naklejkę legalizacyjną z obwódką w kolorze czerwonym lub żółtym. Zielone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w polskim prawie i na polskich drogach od pierwszego stycznia 2020 roku.

Światowa branża motoryzacyjna stale szuka nowych rozwiązań, które by spełniały współczesne wymagania konsumentów i tych stanowiących prawo. 14 lutego 2023 roku posłowie do Parlamentu Europejskiego wprowadzili przepis, według którego wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w Unii Europejskiej od 2035 roku mają być bezemisyjne. Zielone tablice rejestracyjne to krok ku przyszłości. Już dzisiaj one odznaczają zeroemisyjne samochody.

Zielone tablice rejestracyjne nie tylko skutecznie promują przyjazny środowisku transport samochodowy. Zielone tablice rejestracyjne również uprawniają posiadaczy aut elektrycznych i aut z wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCEV) do korzystnych przywilejów, takich jak bezpłatne parkowanie w strefach płatnych czy możliwość korzystania z buspasów.

W tym artykule się dowiesz, co oznaczają zielone tablice rejestracyjne, dla kogo są przeznaczone, jakie przywileje oferują, jaki jest ich koszt oraz jak można je otrzymać. Jeśli masz elektryk i zieloną tablicę rejestracyjną albo rozważasz zakup zeroemisyjnego auta, ten artykuł dla Ciebie, gdyż stanowi kompletny przewodnik dla właścicieli pojazdów elektrycznych.

Przeczytaj: Wady i zalety transportu drogowego

Polska tablica.  Obrazek w artykule Zielone tablice rejestracyjne. Kompletny przewodnik dla właścicieli pojazdów elektrycznych

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Na drogach w różnych krajach możesz się spotkać z bogatą różnorodnością kolorów, które mają tablice rejestracyjne. Zielony kolor również jest zaprezentowany. Ten kolor kojarzy się z środowiskiem naturalnym a także z proekologicznymi rozwiązaniami. Branża motoryzacyjna w tym kontekście nie stanowi wyjątku. W Polsce, Wielkiej Brytanii czy też Austrii zielone tablice rejestracyjne zostały zarezerwowane dla pojazdów elektrycznych. Są one całkowicie lub częściowo zielone. W Słowenii na przykład zieloną jest jedynie ramka tablicy.

Zielone tablice rejestracyjne mogą mieć samochody elektryczne i napędzane wodorem na Węgrzech (od 2015 roku) albo w Chinach (od 2017 roku). Z kolei w Kanadzie, w prowincji Ontario jeszcze w 2009 roku startował program „Green Licence Plate”, które oferował posiadaczom aut elektrycznych (na początku nawet hybrydowych) pakiet przywilejów. Częściej jednak dla aut zeroemisyjnych stosuje się specjalne oznaczenia, takie jak kolejne litery na rejestracji (w Niemczech białe tło i literka „E”, w Norwegii specjalny kod „EL”, „EK” lub „EV”). Ciekawe, że w niektórych państwach zielone tablice rejestracyjne nie oznaczają zeroemisyjności auta. W Królestwie Norwegii takie oznaczenia mają samochody dostawcze do 3,5 ton, wyposażone w jeden rząd miejsc łącznie z kierowcą, a w Turcji pojazdy konsularne.

W Polsce możliwość posiadania Zielonych tablic rejestracyjnych u kierowców aut zeroemisyjnych pojawiła się 1 stycznia 2020 roku. Zielone tablice rejestracyjne zostały wprowadzone na mocy Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Od 1 stycznia 2020 roku każdy posiadacz pojazdu elektrycznego rejestrowanego w Polsce może otrzymać tablice w ciemnozielonym kolorze. Zielone tablice rejestracyjne nie są obowiązkiem. To jest świadomy wybór kierowcy, który oznacza dla niego korzystne przywileje na drogach, a także ułatwia pracę policjantów i innych służb.

Nie można mylić tablic rejestracyjnych z zielonym tłem przeznaczonych dla aut bezemisyjnych z tablicami, które posiadają zielone litery i cyfry na białym tle. Od 11 lipca 2019 roku takie profesjonalne tablice rejestracyjne mogą posiadać producenci i sprzedawcy nowych aut, handlarzy używanymi samochodami czy ośrodki badawcze.

Kto może otrzymać zielone tablice rejestracyjne?

W Polsce od 1 stycznia 2020 roku właściciel pojazdu elektrycznego albo samochodu z wodorowymi ogniwami paliwowymi, innymi słowy, w pełni bezemisyjnego, ma prawo do uzyskania zielonej tablicy rejestracyjnej. W niektórych państwach na początku procesu wdrażania zielonych tablic rejestracyjnych na takie „blachy” mogli też liczyć kierowcy aut hybrydowych. Jednak w Polsce ustawodawca od początku zastrzegł, że zielone tablice rejestracyjne nie będą dotyczyć samochodów hybrydowych (HEV), a nawet pojazdów typu plug-in (PHEV) oraz EREV albo REEV. Kierowcy, którzy zarejestrowali auta wcześniej niż 1 stycznia 2020 roku, mogą wnioskować o zielone tablice.

Tablice rejestracyjne z zielonym tłem mogą być zamontowane na pojazdach w 100 proc. Bezemisyjnych. Dotyczy to aut następujących typów:

– BEV (Battery Electric Vehicle). To samochód elektryczny, silnik którego w pełni jest napędzany energią elektryczną. Energia ta jest zmagazynowana w baterii, którą się ładuje z zewnętrznego źródła. Idealnie nadaje się do jazdy po mieście. Do napędu auto typu BEV potrzebuje prądu stałego DC.

– FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle). To samochód napędzany wodorem. Takie auta też mają silniki elektryczne. Ale baterii nie trzeba ładować. Energia elektryczna.  powstaje w wodorowych ogniwach paliwowych. Tam przebiega reakcja łączenia wodoru z tlenem. Technologia ta jest zeroemisyjna i bezpieczna. Wodór znajduje się w zbiornikach wykonanych z bardzo szczelnych materiałów kompozytowych. Jedynym produktem ubocznym jest woda, która w tym przypadku jest produktem spalania wodoru.

Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne od tych standardowych odróżniają się tylko kolorem tła. Zamiast białego mają ciemnozielone tło. Z kolei litery i cyfry są tak samo czarne. Województwa i powiaty są oznaczane w ten sam sposób. Ponadto, zielone tablice rejestracyjne mają specjalne naklejki legalizacyjne. Naklejka legalizacyjna to mały, zwykle okrągły, element na tablicy rejestracyjnej, potwierdzający, że tablice zostały wydane przez odpowiednią instytucję rządową. Nalepki oznaczone kolorem czerwonym są przeznaczone dla samochodów elektrycznych, a żółtym dla aut napędzanych wodorem.

Zielone tablice rejestracyjne wyróżnia tylko kolor tła. Ale one pozwalają kierowcy na wyróżnienie się wśród pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z jednej strony, zielone tablice rejestracyjne świadczą o tym, że kierowca danego pojazdu jest odpowiedzialny za przyszłość planety i ludzkości, ponieważ zainwestował środki finansowe w elektryk albo pojazd napędzany wodorem. Zielone tablice to wyróżnik aut zeroemisyjnych. Z drugiej strony, zielone „blachy” dają kierowcy różne przywileje.

Pojazdy elektryczne i napędzane wodorem wyposażone w zielone tablice rejestracyjne mogą poruszać się po pasach dla autobusów. To może znacznie skrócić czas dojazdu na przykład do pracy. Dotychczas ten przywilej był zarezerwowany dla autobusów, policji, straży miejskiej, taksówek, karetek pogotowia i motocyklistów. W niektórych polskich miastach (np. Warszawa lub Wrocław) właściciele pojazdów zeroemisyjnych mogą bezpłatnie się zaparkować w strefach płatnego parkowania. W stolicy można również za darmo naładować baterię na tego typu parkingu.

Strefy czystego transportu

W polskich miastach powstają SCT – strefy czystego transportu (strefy niskiej emisji lub strefy zeroemisyjne). Wjazd do SCT dla aut spalinowych jest ograniczony, a zasady ustala urząd każdego miasta. Ale zielone tablice rejestracyjne pozwolą Ci poruszać się po strefie czystego transportu.

W Warszawie SCT zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. SCT obejmie Śródmieście i sąsiadujące z nim obszary Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa oraz Pragi. W Krakowie Pierwszy etap wdrażania SCT również wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku. SCT ma zostać utworzona od razu na obszarze całego miasta z wyjątkiem obwodnicy autostradowej oraz dróg ekspresowych. We Wrocławiu na kierowców też czekają zmiany. SCT ma obejmować centrum miasta i część śródmieścia z przedwojenną zabudową: osiedla Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie, a także część osiedla Szczepin.

Proces uzyskania zielonych tablic rejestracyjnych

Posiadanie zielonych tablic rejestracyjnych nie jest obowiązkiem. Właściciel pojazdu elektrycznego lub zasilanego wodorem w trakcie rejestracji automatycznie otrzyma zielone tablice rejestracyjne. Osoby, które zakupiły „elektryka” przed 1 stycznia 2020 roku dobrowolnie mogą zawnioskować o wydanie zielonych tablic.

W celu otrzymania zielonych tablic rejestracyjnych należy udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego, mając wymagane dokumenty:

– wniosek o wymianę tablic rejestracyjnych,

– dowód rejestracyjny,

– ważną polisę OC lub potwierdzenie jej zawarcia,

– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela,

– w przypadku rejestracji na firmę dokument potwierdzający reprezentowanie firmy lub spółki (np. wyciąg z KRS).

Koszt wymiany tablic na zielone to 92,50 PLN. Na co składa się 80 PLN za dwie tablice rejestracyjne oraz 12,50 PLN za naklejki legalizacyjne. Jeśli będziesz chciał otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne, koszt wzrośnie do 1000 PLN.

Zielone tablice rejestracyjne a ubezpieczenie OC

Zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Oczywiście dotyczy on również tych którzy inwestują w auto elektryczne albo napędzane wodorem. Nie jest to mała inwestycja. Ale jeśli masz auto, na którym możesz zamontować zielone tablice rejestracyjne, to za OC zapłacisz miej niż w przypadku posiadania klasycznego auta spalinowego.

Badania statystyczne prowadzone na przestrzeni kilku lat pokazują, że kierowcy zdecydowanie najtaniej płacą za polisę OC dla samochodów elektrycznych. Na początku tego roku średnia cena ubezpieczenia pojazdu elektrycznego wynosiła 566 PLN. W ubiegłym roku właściciele pojazdów elektrycznych płacili najmniej za polisy OC. Średnia składka OC była o 21% niższa.

Podsumowanie

Od 1 stycznia 2020 roku na drogach polskich możesz zobaczyć tablice rejestracyjne z zielonym tłem oraz czarnymi literkami i cyframi. Zielone tablice rejestracyjne zostały przeznaczone dla pojazdów elektrycznych i tych z wodorowymi ogniwami paliwowymi. zielone tablice rejestracyjne odgrywają ważną rolę w promowaniu bezemisyjnych pojazdów w Polsce. Zielone tablice rejestracyjne wskazują, że kierowca tego auta dba o środowisko i rozumie swoją odpowiedzialność za przyszłość ludzi.

Siedząc za kółkiem zeroemisyjnego auta i mając zielone tablice rejestracyjne, możesz korzystać z pakietu przywilejów. Korzystanie z buspasów, brak opłat za parking w strefach płatnych, darmowe ładowanie baterii na stacjach, poruszanie się w strefach czystego transportu. Coraz częściej będziesz widział na drogach zielone tablice rejestracyjne. Jest to symbol zeroemisyjności i lepszej bardziej przyjaznej dla środowiska i ludzi przyszłości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *