godziny odbioru paczek z paczkomatu
|

Jakie są godziny odbioru paczek z paczkomatu?

Paczkomaty to coraz popularniejsza forma odbioru przesyłek. Powodem jest ogromna wygoda takiego rozwiązania. W artykule sprawdzisz, jakie są godziny odbioru paczek z paczkomatu oraz jakie opóźnienia mogą się pojawić. Już teraz zapewniamy, że pozytywnie się zaskoczysz!

Jak zamówić paczkę do paczkomatu?

Do paczkomatu zamówić można przesyłkę ze sklepu internetowego albo odebrać paczkę wysłaną przez znajomych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy zaznaczyć odbiór w paczkomacie przy zamówieniu online lub wejść na stronę właściciela automatu paczkowego i tam wygenerować list przewozowy. Konieczne jest podanie numeru telefonu i adresu e-mail.

To rozwiązanie jest wygodne dla odbiorcy, ale też nadawcy. Zlecenie nadania można zrobić wtedy, kiedy nam wygodnie. Nie trzeba spieszyć się na pocztę, żeby zdążyć przed zamknięciem, a co za tym idzie, nie musimy brać urlopu tylko po to, aby wysłać paczkę. Zakupy online też zrobimy o każdej porze dnia, a nawet w środku nocy.

Jak odebrać przesyłkę z automatu paczkowego?

Po zamówieniu paczki do paczkomatu trzeba poczekać, aż otrzymamy powiadomienie, że przesyłka została umieszczona w docelowym automacie. Kiedy już to nastąpi, wystarczy iść po swoją paczkę. Można ją wyjąć z paczkomatu na dwa sposoby:

  • bezdotykowo — w chwili dostarczenia przesyłki do automatu, który został wcześniej przez Ciebie wybrany, w aplikacji (na przykład InPost Mobile) pojawi się powiadomienie. Wystarczy iść pod paczkomat z telefonem i w aplikacji nacisnąć przycisk „otwórz skrytkę zdalnie”. Skrytka z naszą paczką otworzy się, wyjmujemy przesyłkę i zamykamy drzwiczki. W aplikacji pojawi się powiadomienie o odebraniu przesyłki;
  • z użyciem kodu — tu znaczenie mają kod QR lub kod odbioru. Otrzymasz go w powiadomieniu, które pojawi się w aplikacji i na Twoim e-mailu w chwili, kiedy kurier włoży paczkę do paczkomatu odbiorczego. Aby skorzystać z kodu, trzeba udać się pod automat paczkowy i przepisać 6 cyfr kodu z powiadomienia i swój nr telefonu lub zeskanować kod QR. Wystarczy wybrać opcję Odbierz paczkę i przyłożyć otrzymany kod QR do czytnika.

Zarówno nadawanie, jak i odbieranie paczki w paczkomacie jest proste i intuicyjne. Warto jednak wiedzieć, kiedy można z tego korzystać. Znając godziny dostarczania i odbioru paczek łatwiej jest wybrać dogodny termin na używanie automatów paczkowych.

Kiedy kurierzy dostarczają paczki do paczkomatów?

Nie ma jednej, określonej pory dostarczania paczek do paczkomatów. Wszystko zależy od godzin pracy kuriera. W niektórych firmach są to dokładnie określone ramy czasowe, w innych kurier ma elastyczny grafik. Wiedząc, kiedy zwykle pojawia się on przy paczkomacie, z którego chcemy skorzystać, możemy przyspieszyć proces dostarczania paczki i lepiej zaplanować czas odbioru. Szczególnie nadawca powinien zwracać na to uwagę, bo wysłanie przesyłki przez automat paczkowy nie zawsze będzie możliwe, a utrudnienia pojawiają się najczęściej tuż przed przyjazdem kuriera, kiedy to w skrytkach jest wiele paczek.

Śledząc status przesyłki, najszybciej dowiesz się, czy możesz już odebrać paczkę.

Godziny odbioru paczek z paczkomatu to ogromna zaleta tego rozwiązania!

Godziny pracy kuriera są takie same, jak w wielu innych zawodach, co utrudnia odbiór zamówienia. Może nas bowiem nie być w domu. Alternatywą jest skierowanie paczki na adres firmy. To jednak nie w każdym przedsiębiorstwie będzie dozwolone. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji, to z pomocą przychodzą paczkomaty. Urządzenia te działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Odbiór paczki można zrealizować wczesnym rankiem, późnym wieczorem, a także w weekendy. Zrobimy to, kiedy będzie nam wygodnie, bez konieczności dostosowywania się do kuriera. Pamiętajmy jednak, że paczkomaty nie są niezawodne! Warto wyjąć swój nowy nabytek ze skrytki jak najszybciej.

Ile jest czasu na wyjęcie paczki z paczkomatu?

Od momentu otrzymania powiadomienia w aplikacji albo wiadomości e-mail mamy 48 godzin na odbiór przesyłki z paczkomatu. To ograniczenie ma zapobiegać przepełnianiu automatów oczekującymi paczkami. Nieodebrana paczka jest wysyłana w drogę powrotną, a w skrytce umieszczona zostaje kolejna przesyłka.

Warto pamiętać, że brak odbioru nie uniemożliwia otrzymania przesyłki. Po upływie 48 godzin kurier wyjmuje paczkę i zawozi do najbliższego magazynu bądź oddziału firmy przewozowej. Tam pakunek oczekuje na odbiorcę przez 3 dni. Aby go odebrać, trzeba potwierdzić swoją wiedzę na temat przesyłki – podać jej numer i kod odbioru.

Jak sprawdzić, czy można już odebrać paczkę?

Firmy kurierskie i operatorzy logistyczni starannie dbają o to, żeby korzystanie z ich usług było jak najbardziej wygodne. Jeszcze jakiś czas temu zarówno nadawca, jak i odbiorca musieli cierpliwie czekać na dostarczenie paczki i mieć nadzieję, że nie zostanie ona zgubiona po drodze. Obecnie zarówno na stronie przewoźnika, jak i w aplikacji mobilnej można śledzić status przesyłki. Przedłużający się czas dostarczenia łatwo jest zweryfikować, a podejrzenie nieprawidłowości można zgłosić, podając wiele szczegółów, co przyspieszy proces odszukiwania pakunku.

W opcji „śledź przesyłkę” jest wiele statusów, które aktualizują się po wykonaniu przez firmę kurierską kolejnych czynności. Wiemy np. w którym magazynie znajduje się paczka, kiedy kurier ją odebrał i jak dużo czasu zajęło mu dotarcie do paczkomatu docelowego. Status „przesyłka gotowa do odbioru” oznacza, że została ona umieszczona w wybranym przez nas automacie paczkowym. Po pojawieniu się tego komunikatu zaczyna płynąć wspomniane wcześniej 48 godzin, w ciągu których możemy wyjąć paczkę ze skrytki.

Jak przedłużyć czas na odbiór paczki?

Chociaż jest wiele metod na odebranie paczek, a 48 godzin wydaje się wystarczającym czasem, to mogą pojawić się utrudnienia. Zwykle zamawiamy przesyłki, kiedy jesteśmy w domu i możemy po nie jechać. Nieplanowana nieobecność czy choroba mogą jednak uniemożliwić wyjęcie przesyłki ze skrytki. Jeśli nie mamy pewności, czy zdążymy to zrobić w kolejnej dobie lub w ciągu trzech dni, które paczka będzie czekać w oddziale firmy przewozowej, to dobrze jest podać niezbędne dane komuś zaufanemu. Po wpisaniu kodu odbioru i naszego numeru telefonu każdy będzie mógł otworzyć skrytkę w automacie paczkowym.

Nie ma jednak potrzeby proszenia kogoś o odebranie naszej przesyłki, jeśli mamy czas do godziny 14, a przy automacie paczkowym będziemy dopiero o 17. Wtedy można przedłużyć czas na odbiór o 24 godziny za pomocą aplikacji lub na stronie firmy kurierskiej. Na początku istnienia tej usługi można było zrobić to przez SMS, teraz jednak możliwość taka została już wyłączona. Wciąż jednak łatwo jest odebrać paczkę w wygodnym dla nas czasie.

Godziny odbioru paczek z paczkomatu – podsumujmy, jak się kształtują

Odbieranie paczek z paczkomatu jest wygodne i szybkie. Daje też ogrom możliwości – są różne metody otwierania skrytek, a paczkomat działa przez cały czas. Można otwierać skrytki przed pracą i po pracy, a jedynym problemem jest duża ilość oczekujących na odbiór przesyłek. To prowadzi do przepełnienia automatu paczkowego. Kurier może więc mieć problem z dostępem do wolnej skrytki. W takiej sytuacji jednak dostaniemy powiadomienie o trudnościach.

Nie musimy więc martwić się niczym, poza tym, czy zdążymy przyjechać po przesyłkę przed upływem 48 godzin. Jeśli nie to mamy możliwość przedłużyć ten czas o kolejną dobę. Pamiętajmy też, że mamy kolejne 3 dni, żeby pojechać do najbliższego oddziału firmy kurierskiej. Tam jednak musimy stawić się w godzinach pracy. Odbiór w paczkomacie jest pod tym względem o wiele wygodniejszy i szybszy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *