Jak nadać paczkę bez etykiety

Jak nadać paczkę bez etykiety?

Wysyłanie paczek bez etykiety staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w przypadku prezentów, niespodzianek i przesyłek biznesowych, gdzie zachowanie prywatności i poufności jest kluczowe. Niemniej jednak wielu ludzi nie wie, jak nadać paczkę bez etykiety i jakie opcje są dostępne. W tym artykule omówimy kroki niezbędne do wysłania przesyłki bez listu przewozowego oraz przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące oznaczania przesyłki.

Po co jest etykieta na paczce?

Możliwość identyfikacji jest bardzo ważna. Ludzie dokonują jej z pomocą dowodu osobistego. Rodzajem dokumentu, który jednoznacznie określa paczkę, jest etykieta wysyłkowa lub list przewozowy. Zawiera takie informacje jak

 • dane nadawcy (opcjonalnie),
 • dane odbiorcy,
 • wagę i gabaryty paczki.

Na liście przewozowym znajdziesz też kod kreskowy. Jest on powiązany z tak zwanym numerem trackingowym paczki. Kod jest skanowany w oddziale przyjęcia, w sortowniach w trakcie transportu oraz oczywiście w oddziale doręczającym.

Dzięki etykiecie możliwe jest śledzenie paczki, co pomoże ją odnaleźć w przypadku zaginięcia. Ten dokument przewozowy daje kurierowi informacje na temat adresu, pod jaki ma dostarczyć paczkę i jest dowodem przejęcia przez przewoźnika przesyłki. Z etykietą są jednak czasem trudności. Poniżej przedstawimy sposoby na niedrukowanie listu przewozowego.

Kurier z listem przewozowym

List przewozowy ma zapewniać bezpieczeństwo przesyłki. Umożliwia jej lokalizację. Problem pojawia się, kiedy popsuje nam się drukarka lub komputer, skończy papier czy tusz. Jak wtedy wygenerować etykietę wysyłkową? Zlecając nadanie paczki w oddziale, możesz poprosić o druk z listem przewozowym, który wypełnisz i nakleisz na paczkę. Jeśli chcesz nadać przesyłkę kurierem, wypełnij formularz na stronie firmy przewozowej i zaznacz, że nie masz jak wydrukować etykiety. Gotowy dokument przywiezie kurier, kiedy zjawi się po paczkę. Pamiętaj o sprawdzeniu poprawności danych na liście i poproś o zostawienie Ci kopii, aby mieć dowód nadania.

Kiedy warto wysyłać paczkę bez etykiety?

Jeśli nie masz możliwości wydrukowania listu przewozowego, nie musisz prosić kuriera o przywiezienie dokumentu. Obecnie możliwe jest również nadanie przesyłki bez etykiety. Taka opcja dostępna jest w przypadku wysyłki kurierem, ale też wtedy, gdy nadajemy paczkę w paczkomacie.

To sposób na proste i szybkie wysłanie przesyłki, ale też zachowanie poufności. Z wysyłki bez etykiety można skorzystać np. wtedy, gdy chcemy zrobić komuś prezent. Zawartość paczki oraz nadawca aż do momentu otwarcia pozostają tajemnicą. Z tej metody korzystają też

 • sklepy internetowe, które nie mają siedziby (np. działają na zasadzie dropshippingu),
 • osoby prywatne, które sprzedają coś przez internet i chcą zachować większą anonimowość,
 • influencerzy i firmy niezwiązane ze sprzedażą, kiedy wysyłają np. nagrody z konkursów.

Kiedy na przesyłce nie ma naszych danych, nie musimy obawiać się, że nasz domowy adres wpadnie w nieodpowiednie ręce.

jak nadać paczkę bez etykiety - kod QR
Wiesz, jak nadać paczkę bez etykiety? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kodu QR.

Nadanie paczki bez etykiety — co warto wiedzieć?

Paczkę bez etykiety można nadać samodzielnie, na stronie przewoźnika. Zrobisz to wtedy, kiedy będzie Ci wygodnie. Zanim jednak nadasz paczkę, przeczytaj, jakie masz możliwości:

 • przesyłkę bez etykiety nadasz kurierem i w paczkomacie,
 • wysyłkę zlecisz w dowolnym momencie,
 • zwróć uwagę na gabaryty paczek w paczkomacie i paczki kurierskie wielkogabarytowe – zbyt dużej paczki nie dasz rady nadać.

Adresowanie paczki do paczkomatu — alternatywna opcja dla wysyłki bez etykiety

Wysyłka bez etykiety jest bardzo wygodna. Jednak list przewozowy zwiększa bezpieczeństwo paczki i ułatwia identyfikację. Dlatego czasem lepiej go przykleić. To nie oznacza, że musimy podawać swój adres na etykiecie. Na stronie firmy kurierskiej i w aplikacji mobilnej mamy możliwość nadania przesyłki w automacie paczkowym. Zaznaczając ją, podajemy dane jedynie firmie przewozowej. Na paczce nie ma żadnych informacji, także o odbiorcy, którego adresem również może być paczkomat. Na takim liście przewozowym nadal nie ma naszych danych, a my możemy w dogodnym momencie iść do dowolnego paczkomatu i tam nadać przesyłkę.

Jak nadać paczkę bez etykiety w paczkomacie? Instrukcja krok po kroku

Jeśli chcesz zrezygnować z etykiety wysyłkowej nie tylko ze względu na poufność, to możesz to zrobić niezależnie od sposobu nadania. Zanim pierwszy raz skorzystasz z wysyłki bez etykiety, przeczytaj naszą instrukcję, aby dokładnie wiedzieć, jak postępować:

 • wejdź na stronę lub zaloguj się w aplikacji mobilnej firmy kurierskiej,
 • kliknij opcję „nadaj”, a następnie ustal gabaryty paczki i sposób dostawy,
 • podaj dane nadawcy i odbiorcy,
 • wybierz usługę dodatkową „bez drukowania etykiety”,
 • opłać przesyłkę – w tym momencie otrzymasz kod cyfrowy i QR paczki,
 • umieść 9-cyfrowy kod na paczce – możesz napisać go bezpośrednio na paczce lub nakleić kartkę z nim. Kod może być wydrukowany lub napisany długopisem. Ważne, żeby był czytelny,
 • idź do wskazanego w zleceniu paczkomatu i nadaj paczkę. Zrobisz to poprzez opcję „otwórz skrytkę zdalnie”, skanując kod QR lub na ekranie automatu wpisując kod cyfrowy,
 • kiedy drzwiczki skrytki otworzą się, włóż do środka paczkę i zamknij skrytkę,
 • w aplikacji potwierdź nadanie przesyłki i oczekuj na pojawienie się informacji o jej statusie.

Ta metoda umożliwia nadanie paczki bez drukarki i kontaktu z kurierem, co zwiększa bezpieczeństwo i jest ekologiczne.

Nadawca i odbiorca – dlaczego trzeba podawać dane przy nadawaniu paczki?

Korzystając z usługi „bez drukowania etykiety”, nadajemy naszej przesyłce charakter tajemniczości. Na paczce zostanie umieszczony tylko dziewięciocyfrowy kod nadania. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne z wielu powodów. Jednak nadal musimy uzupełnić dane nadawcy i odbiorcy w aplikacji lub na stronie przewoźnika. Tego nie można uniknąć, bo kurier potrzebuje takich informacji.

Odbiorca nie musi wiedzieć, skąd pochodzi paczka, ale firma kurierska musi mieć wiedzę na temat tego, komu zgłosić nieprawidłowości. Brak adresu odbiorcy na paczce przydaje się w przypadku zamiany paczek lub zostawienia gdzieś przesyłki przez nieuwagę. Brak danych w serwisie uniemożliwiłby jednak odnalezienie odbiorcy zaginionej paczki. Kiedy uzupełnimy adresy podczas nadawania, kurier może wpisać numer przesyłki w system i sprawdzić, gdzie trzeba ją dostarczyć.

Nadawanie paczek bez etykiety – przyszłość firm kurierskich

Podsumowując, wysyłanie paczek bez etykiety jest coraz łatwiejsze i bardziej dostępne. To ważne szczególnie dlatego, że pozwala zachować prywatność, a więc dla wielu osób jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że każdy przewoźnik ma swoje zasady dotyczące wysyłki paczek bez etykiety, dlatego warto dokładnie zapoznać się z nimi przed wysłaniem przesyłki. Zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad pozwoli nam na bezpieczne i skuteczne wysyłanie paczek bez etykiety.

Brak etykiety zabezpiecza nasze dane, ale utrudnia lokalizowanie paczki. Przestrzeganie regulaminu pozwoli zapobiec zgubieniu paczki, a w przypadku jej uszkodzenia łatwo będzie znaleźć osobę, którą trzeba powiadomić o problemie (nadawcę paczki).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *