co to jest automat paczkowy

Co to jest automat paczkowy?

Automaty paczkowe bardzo szybko okazały się bardzo przydatnym, wręcz niezbędnym elementem w wielu mniejszych lub większych obszarach miejskich. Do niedawna trudno było je spotkać na terenach małomiejskich czy wiejskich, jednak na stałe wpisały się w przestrzeń publiczną.

Dlaczego tak się je ceni w dzisiejszych czasach? Powodem są możliwości, jakie daje taka forma odbierania oraz nadawania paczek. Trochę więcej o tym, co to jest automat paczkowy, napiszemy w poniższym artykule.

Czym są automaty paczkowe?

Automat paczkowy to nic innego jak skrzynka, w której można umieścić paczki. Inaczej są one nazywane paczkomatami. Choć jest to pewnego rodzaju znak towarowy jednej z firm kurierskich — InPost — która jako pierwsza postawiła taki automat paczkowy w przestrzeni miejskiej.

Obsługa automatów paczkowych należy do różnych firm kurierskich. Zadaniem pracowników takich przedsiębiorstw jest nadawanie i odbieranie przesyłek w wybranej przez klientów lokalizacji. Można powiedzieć, że automaty paczkowe to automatyczna placówka pocztowa, która działa 24/7. Dzięki czemu można nadać i odebrać paczkę w dowolnym momencie.

Jak korzystać z automatów paczkowych?

Odebranie oraz nadanie paczki w paczkomacie jest niezwykle intuicyjne. Osoba nadająca paczkę wybiera automat paczkowy w dogodnej lokalizacji, następnie wypełnia formularz rejestrujący i opłaca paczkę online, po czym umieszcza ją w skrzynce. Reszta należy już do firmy kurierskiej obsługującej dany automat. To w ich gestii pozostaje odebranie paczki oraz przewiezienie jej do punktu odbioru. Kiedy przesyłka trafia do wybranego automatu paczkowego — odbiorca dostaje wiadomość z unikalnym kodem odbioru zawartości skrzynki i może cieszyć się otrzymanym przedmiotem.

Do czego służą paczkomaty?

Automaty paczkowe czy inaczej paczkomaty służą do nadawania oraz odbierania przesyłek zamówionych przez internet. Zapewnia to wygodę klientom, dlatego wiele sklepów internetowych daje taką możliwość wysyłki w swoim biznesie.

W czasie pandemii to właśnie takie automaty paczkowe pozwoliły nam bezpiecznie zamawiać i odbierać zamówione rzeczy. Zmniejszaliśmy tym ryzyko epidemiologiczne.

Paczkomat daje dużą swobodę, jeśli chodzi o czas odbioru lub nadania przesyłki. Kurierzy dostarczają paczki w dni robocze, kiedy może nie być Cię w domu. Zamiast martwić się, kiedy załatwić sprawę, nadaj paczkę w automacie paczkowym w weekend lub po pracy.

co to jest automat paczkowy
Automaty paczkowe można znaleźć w wielu miejscach. Ich obsługa jest intuicyjna, co zwiększa popularność.

Gdzie można znaleźć automaty paczkowe?

Tak jak pisaliśmy we wstępie do tego artykułu, automaty paczkowe w tej chwili można znaleźć praktycznie wszędzie. Są dostępne w wielkich aglomeracjach miejskich, mniejszych miastach, a nawet na wsiach.

Automaty paczkowe należą do różnych firm i mają różne lokalizacje. I tak na przykład:

  • Automaty paczkowe Poczty Polskiej znajdują się w filiach spółki poczty oraz przy sklepach Biedronka lub Carrefour.
  • DPD Pickup Station ma automaty paczkowe zlokalizowane na stacjach benzynowych, przy centrach handlowych i na osiedlach mieszkaniowych.
  • Paczkomaty InPost zazwyczaj znajdują się na osiedlach czy przy sklepach Lidl lub Biedronka, ale również na parkingach niektórych centrów handlowych.
  • Spółka Allegro również wypuściła swoją sieć automatów paczkowych tzw. GreenBox, czyli zielone automaty. Użytkownicy tej platformy zakupowej namawiani są do korzystania z takiego rozwiązania dostawy, ponieważ jest ona najtańsza oraz najbardziej korzystna dla środowiska naturalnego. Zielone automaty paczkowe najczęściej są zlokalizowane na osiedlach.
  • ORLEN paczka jest automatem paczkowym należącym do Spółki ORLEN. Z racji właściciela te paczkomaty znajdują się na stacjach benzynowych tej właśnie grupy.

Wymienione wyżej automaty paczkowe są tylko przykładami, wydaje się największych sieci paczkomatów w Polsce. Istnieją też mniejsze firmy korzystające z funkcjonalności tego rozwiązania.

Każdy z operatorów kurierskich oferujący taką formę dostawy zamówienia ma możliwość wyszukania na swojej stronie internetowej lokalizacji najniższego automatu paczkowego. Aplikacja mobilna dedykowana takiemu rodzajowi dostawy również jest bardzo przydatnym narzędziem dla klientów z niej korzystających.

Jakie są funkcje automatów paczkowych?

Automaty paczkowe dają możliwość automatycznej obsługi paczek. Taka usługa jest dostępna w wielu firmach kurierskich w Polsce. W automatach paczkowych użytkownik ma możliwość odbierania, nadawania i zwracania swoich przesyłek, w dogodnym dla siebie momencie. W takim sposobie realizacji zamówienia wykorzystywane są nowoczesne technologie. To dzięki nim w tak łatwy i szybki sposób każdy może odebrać swoją przesyłkę, często już następnego dnia.

Jaka jest rola paczkomatów w branży transportowej?

Automat paczkowy zdecydowanie „odczarował” nieco usługi kurierskie. Przed erą paczkomatów czekanie w domu na kuriera albo innego dostawcę zamówienia było dość uciążliwe. Korki, wypadki na drodze często opóźniały czas dostarczenia naszych zamówień, a nam kazały czekać w domu.

Od chwili pojawienia się na rynku paczkomatów na pewno zdecydowanie częściej wybieramy sposób dostawy za pośrednictwem kurierów. Dzięki czemu branża kurierska na nowo odżyła.

Paczkomaty górują nad innymi sposobami dostarczenia zamówienia swoją dostępnością 24h/7 i możliwością odbioru naszej paczki w dogodnej dla nas chwili. Kurierzy dostarczają zamówienie tylko w godzinach swojej pracy. Koszty usługi również są argumentem na korzyść, ponieważ są zdecydowanie niższe od tradycyjnych usług kurierskich czy pocztowych.

Kto korzysta z paczkomatów i w jakim celu?

Badania rynku pokazują, że z paczkomatów korzysta ponad 3/4 Polaków kupujących w sieci. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić. W dzisiejszych czasach jest to jedna z najwygodniejszych opcji odbioru naszego zamówienia. W tej chwili już nawet przewyższa to popularność Punktów Obsługi, gdzie jednak musimy dostosować się do godzin otwarcia danego obiektu oraz wystać w kolejce, zanim odbierzemy paczkę.

Niemal każdy internauta słyszał o usłudze paczkomatów. Dodatkowo 3 na 4 użytkowników odebrało, nadało lub zwróciło swoje zamówienie w automacie paczkowym. Za ich popularnością przemawia stały dostęp do usługi, brak konieczności oczekiwania na dostawę w domu, jak i możliwość stałego monitorowania statusu zamówienia.

Kiedy można odebrać paczkę?

Paczkę nadaną za pomocą paczkomatu można odebrać po otrzymaniu informacji, że zamówienie jest gotowe do odbioru. Należy to zrobić, używając numeru telefonu i kodu odbioru lub za pomocą aplikacji mobilnej — dzięki takiej możliwości staje się to jeszcze prostsze. Paczkę, która czeka w automacie, można odebrać w dogodnym dla siebie momencie. Nie później jednak niż 72 godziny po otrzymaniu informacji o umieszczeniu jej w paczkomacie, w wybranej lokalizacji. W przypadku nieodebrania zamówienia w określonym czasie paczka trafi z powrotem do nadawcy.

Co nowego w świecie automatów paczkowych?

Niedawno na Polskim rynku pojawiła się nowa sieć paczkomatów o nazwie Furgonetka box. Jest to firma, która daje możliwość dzierżawy automatu paczkowego oraz umożliwia wskazanie lokalizacji nowej maszyny. Jak można przeczytać w internecie, będzie to firma, z którą ściśle nawiąże współpracę sieć sklepów Carrefour.

W dzisiejszych czasach paczkomaty tworzą krajobraz infrastruktury miejskiej i wiejskiej. Dają nam wszystkim możliwość łatwiejszego zarządzania naszymi zamówieniami. Również w przypadku branży kurierskiej i firm oferujących usługę sprzedaży internetowej jest to rozwiązanie korzystne.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *