paczkomat wymiary

Paczkomat wymiary paczek, jakie przesyłki można wysłać?

Kiedy zamierzamy nadać przesyłkę w paczkomacie musimy wiedzieć, jakie mogą być jej maksymalne wymiary oraz waga. Sprawdzając to najlepiej zajrzeć na stronę internetową konkretnego przewoźnika. W tym artykule podamy szczegółowe informacje na temat maksymalnych rozmiarów wszystkich przesyłek, które chcemy nadać w paczkomacie.

W zależności od firmy, jaka obsługuje dane automaty paczkowe, takie wymiary przesyłek obowiązują. W tym artykule zajmiemy się tymi najbardziej popularnymi. Opiszemy paczkomat — wymiary paczek w paczkomatach firmy InPost, Poczty Polskiej. DPD Pickup Station, Allegro GreenBox oraz ORLEN Paczka. Wspomnimy również o nowości na rynku, czyli o paczkomatach firmy Furgonetka Box.

Gabaryty paczek paczkomat InPost

Wiele osób korzysta z automatów paczkowych. Zanim jednak nadamy naszą przesyłkę, warto dowiedzieć sięj, jakie może mieć rozmiary. Zbyt duża paczka nie zmieści się w paczkomacie.

Taki rodzaj wysyłki umożliwia nam przesłanie zamówienia w 3 różnych gabarytach. Paczki powinny mieć kształt prostopadłościanu. Wśród nich wyróżniamy:

  • Gabaryt A
  • Gabaryt B
  • Gabaryt C

Poniżej krótki opis każdego z wyżej wymienionych rozmiarów.

Paczkomat gabaryt A

Dotyczy paczek w kształcie prostopadłościanu lub sześcianu. Maksymalne wymiary takiej przesyłki nie mogą przekroczyć:

8 x 38 x 64 cm

Ich waga nie może być większa niż 25 kilogramów.

Paczkomat gabaryt B

Tutaj również paczka powinna mieć kształt sześcianu albo prostopadłościanu. Największy wymiar paczki w gabarycie B wynosi:

19 x 38 x 64 cm

Paczka nie może być cięższa niż 25 kilogramów.

Paczkomat gabaryt C

W tym przypadku maksymalna wielkość przesyłki to:

41 x 38 x 64 cm

Tutaj również należy pamiętać o tym, że paczka nie może być cięższa niż 25 kilogramów, a jej kształt powinien być podobny do prostopadłościanu czy też sześcianu.

Wymiary w paczkomacie Pocztex Automat

Wymiary przesyłek wysyłanych za pomocą usługi Pocztex Automat zostały dobrane w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić przechowywanie w punktach oraz ich obsługę. Dla tych, którzy chcą skorzystać z takiego sposobu doręczenia przesyłki, oznacza to skuteczność dostarczenia.

Wymiary i masa paczek w automatach paczkowych Poczty Polskiej

Takie automaty paczkowe znajdują się w placówkach pocztowych – Strefa 24 godziny oraz marketach spożywczych takich jak Carrefour, Biedronka oraz Lewiatan. Masa takiej przesyłki nie powinna przekraczać 20 kilogramów. Z kolei jej wielkość może wynosić maksymalnie 42 x 40 x 65 cm (format L).

W przypadku paczek o kształcie cylindrycznym traktuje się je jako przesyłki niestandardowe. W razie wysyłki takich przedmiotów bierze się pod uwagę wymiar średnicy (max. 20 cm) oraz długość całkowitą pakunku (max. 57,5 cm).

paczkomat wymiary
Paczkomat może mieć różne wymiary. Wybierz najlepszy dla swojej przesyłki.

DPD Pickup Station — paczkomat wymiary i masy przesyłek

Przesyłka nadana za pomocą automatu paczkowego DPD Pickup Station nie może być większa niż 20 kilogramów. Jeśli chodzi o wymiary paczki, to przedstawiają się one następująco:

  • 47 cm wysokości,
  • 40,2 cm szerokości,
  • 57,6 cm głębokości.

Allegro Green Box Zielone automaty paczkowe – wymiary

Technologia automatów paczkowych Allegro jest nieco inna od reszty tego typu maszyn. Jak deklaruje firma – są to urządzenia zasilane energią z wiatru lub wody, co gwarantuje maksymalną oszczędność energii. Dodatkowo są to maszyny spełniające wszystkie wymogi dostępności. Na ekranach sterujących nie wyświetlają się żadne reklamy, co również pozwala zaoszczędzić energię. To, co jeszcze odróżnia Zielone Boxy to fakt, że, o ile pozwala na to infrastruktura otaczająca automat, jedna ściana urządzenia jest obsadzona roślinami, które pięknie kwitną wiosną i latem.

Jeśli chodzi o wymiary paczek to odpowiedzialny za takie automaty paczkowe, nie podaje konkretnych dostępnych wymiarów przesyłek. Jeśli zamówimy coś za pośrednictwem Spółki Aukcyjnej Allegro i zamówiony przez nas przedmiot zmieści się do Green Box pojawi się on w opcjach dostawy zakupu.

Wymiary przesyłek w automacie paczkowym ORLEN Paczka

Jeśli chodzi o wymiary przesyłki w automacie paczkowym firmy Orlen, są trzy możliwości:

  • gabaryt S,
  • gabaryt M,
  • gabaryt L.

Poniżej zamieszczamy opis każdego z gabarytów.

Gabaryt S

Dotyczy takich paczek, których wymiary nie przekraczają:

60 x 38 x 8 cm

Ich ciężar to maksymalnie 5 kilogramów.

Gabaryt M

Są to przesyłki nie przekraczające 20 kilogramów. Ich wymiary to:

60 x 38 x 10 cm

Gabaryt L

Maksymalne wymiary takiej paczki to:

60 x 41 x 38 cm

Takie przesyłki nie mogą być cięższe niż 25 kilogramów. Jak informuje właściciel tych automatów paczkowych, ta usługa jest tymczasowo niedostępna.paczkomat wymiary

Furgonetka Box – wymiary i ciężar przesyłek

Warto również wspomnieć o nowym dystrybutorze automatów paczkowych. Furgonetka Box to francuska firma zajmująca się rozprowadzaniem i montażem w zamówionych miejscach automatów do odbioru, wysłania lub zwrotu przesyłek.

Jak można przeczytać na stronie firmy maksymalne wymiary przesyłek do skrzynek paczkowych wynoszą 60 x 47 37 cm. Maksymalna waga takiej paczki to 20 kilogramów.

Dodatkową ciekawostką jest to, że niektóre markety budowlane stawiają na parkingach swojego sklepu maszyny podobne do automatów paczkowych. Różnica między nimi jest taka, że skrytki pocztowe są na tyle duże, że potrafią zmieścić większe maszyny czy materiały budowlane. Jest to o tyle wygodne, że istnieje możliwość odebrania swojego zamówienia poza godzinami pracy danego sklepu.

Jakie paczki wysyłać przez paczkomaty?

Jak można zauważyć po przeczytaniu powyższego artykuły wymiary paczek czy też ich waga są bardzo zbliżone niezależnie od tego, jaka firma świadczy tę usługę. Wynika to z faktu, że te maszyny mają podobne gabaryty. Jedyną różnicą jest ich wygląd, który jest zależny od formy zarządzającej danymi automatami.

Przed wysyłką paczki za pomocą automatu paczkowego warto zapoznać się z wymiarami paczek podanych na stronach internetowych danego przewoźnika. Można też zajrzeć do naszego artykułu, gdzie wszystkie dane zebraliśmy w jednym miejscu. Wysyłka przedmiotów za pomocą automatów paczkowych jest coraz bardziej popularna. Dlatego w przyszłości firmy kurierskie na pewno rozszerzą ofertę usług w tym zakresie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *