Pakowanie szkła do wysyłki. Jak spakować szkło do wysyłki, przeprowadzki lub transportu
Przeprowadzasz się? A może kupujesz piękne zabytkowe lustro, kryształowy żyrandol, pokaźny zestaw szklanych pucharków, nowoczesny szklany kawowy stolik albo stylową ławę szklaną? Wysyłka kurierska uważa się za najbezpieczniejszą formę transportu w tym przypadku. Jednak należy pamiętać, że pakowanie szkła do wysyłki wymaga odpowiednich zabezpieczeń.
Jak spakować szkło do wysyłki kurierem?
Gdy mamy do czynienia ze szklanymi przedmiotami, które zamierzamy wysłać, szczególną uwagę trzeba zwrócić na sposób pakowania szkła. Najskuteczniejsza metoda polega na owijaniu folią bąbelkową, a następnie taśmą klejącą. Konieczne jest owinięcie każdego elementu osobno i oddzielanie przedmiotów od siebie miękkim materiałem. Jeśli chcemy nadać paczkę, której zawartość stanowi szklana ława, należy ją rozkręcić i dokładnie owinąć folią każdy element. Następnie umieszczamy nasze przedmioty w grubym kartonowym opakowaniu. Karton zaklejamy oraz w razie potrzeby dodatkowo owijamy folią stretch, która dzięki swoim właściwościom idealnie stabilizuje oraz zabezpiecza szklany przedmiot przed uszkodzeniem podczas transportu. Ponadto na folii stretch może widnieć napis, który sygnalizuje, że paczka jest niestandardowa i wymaga ostrożności. Na gotową paczkę powinna trafić naklejka „Ostrożnie, szkło”.
Karton lub inne opakowanie
Jak już zostało wspomniane wyżej, bardzo ważną rolę odgrywa opakowanie, w jakie spakujemy szklaną przesyłkę. Najczęściej stosuje się mocny karton, a także pakowanie w kilka warstw. Dobrze jest zawinąć np. zastawę stołową lub wazon w papier pakowy — pamiętając o owijaniu każdego elementu osobno.
Niemniej istotne znaczenie ma dopasowanie rozmiaru kartonu lub na przykład pudełka do rozmiaru przewożonego przedmiotu. Należy brać pod uwagę, że zbyt małe pudełka nie ochronią należycie na przykład wazonu, talerzy lub szklanych ozdób. Z kolei szklane przedmioty, znajdujące się w dużych kartonach lub innego rodzaju opakowaniach, trudno będzie zabezpieczyć za pomocą wypełniaczy. Z tego powodu warto wcześniej zadbać o odpowiednie rozmiary pudeł, bo dostosowanie ich do transportowanych przedmiotów szklanych znacznie ułatwi późniejszy transport i zminimalizuje ryzyko stłuczenia lub porysowania.
Czym wypełnić paczkę ze szkłem?
Szkło, które znajduje się w środku przesyłki, nie powinno się w niej przesuwać. Należy pamiętać o tym, że przygotowując przesyłkę ze szkłem, konieczne jest uzupełnienie wolnych przestrzeni w paczce. Wypełniacze są niezwykle ważne. Mają właściwości amortyzujące. Są odpowiednie do ochrony przesyłki przed gwałtownymi uderzeniami, upadkami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Rynek oferuje bogatą różnorodność wypełniaczy. Na przykład:
- chipsy – innymi słowy, styropianowy wypełniacz, granulat piankowy,
- flo-pak – niezwykle lekki wypełniacz, wyprodukowany z ekstrudowanego polistyrenu,
- skropak biodegradowalny,
- wypełniacz SizzlePak,
- pianka rosnąca Instapak,
- Flupis,
- poduszki powietrzne do pakowania,
- papierowe poduszki powietrzne do pakowania paczek,
- wypełniacze papierowe w boksach.
Najpopularniejsza jest jednak wciąż folia bąbelkowa, która świetnie amortyzuje zawartość przesyłki.
Pakowanie szkła — sprawdzone metody sprzed lat
Jeśli nie ma możliwości skorzystania z rozwiązań nowoczesnych, zawsze można sięgnąć po rozwiązania tradycyjne. Z powodzeniem paczkę ze szkłem można wypełnić zmiętymi gazetami, kawałkami papieru lub starej tkaniny. Sięgając po ten albo inny wypełniacz, trzeba mieć na uwadze, że gdy zawartość przesyłki składa się z więcej niż jednej rzeczy, poszczególne elementy nie mogą się ze sobą stykać i nie należy ich pakować warstwowo. Szklane przedmioty układamy obok siebie, na jednym poziomie. Im grubsze będzie zabezpieczenie, tym lepiej. Oprócz tego zawartość przesyłki powinna być całkowicie unieruchomiona w kartonie. Opakowanie zewnętrzne powinno być sztywne, aby nie doszło do zgięcia pudełka.

Jak zabezpieczyć szkło w kartonie? Przygotujmy dobrze wypełnienie
Powyżej zostały wymienione niezwykle ważne wskazówki dotyczące przygotowania paczki ze szklanymi przedmiotami. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko rodzaj wypełniacza jest ważny. Należy go umiejętnie umieścić wewnątrz przesyłki. Nie ma znaczenia, jakiego materiału użyjemy. Żeby zapakować szkło w bezpieczny sposób, musimy je szczelnie otoczyć wypełniaczami. Nie tylko po bokach, ale też na dnie wewnątrz pudełka powinny znajdować się przedmioty zabezpieczające. Nie ma gwarancji, że szklany element nie stłucze się po kontakcie z którąkolwiek ścianą pudełka. Folia bąbelkowa, czy papier będą stanowić świetną amortyzację.
Jak wysyłać szkło?
Niezalecane jest podejmowanie próby wysyłania dużych czy też małych szklanych przedmiotów standardową przesyłką. Może się to skończyć całkowitym uszkodzeniem zawartości paczki, co z całą pewnością nie jest pożądane. Nawet jeśli dobrze przygotowaliśmy paczkę, nie ma gwarancji, że najlepsze zabezpieczenie ochroni szkło przed wibracjami podczas przewozu oraz sortowania. Pracownicy firmy kurierskiej nie zawsze obchodzą się z paczką delikatnie, szczególnie jeśli nie wiedzą, że zawiera szkło.
Czy etykieta ostrzegawcza jest konieczna?
Etykieta ostrzegawcza „Ostrożnie, szkło” ma duże znaczenie. Firmy kurierskie nie mają obowiązku sprawdzania zawartości przesyłek. Kurier nie domyśli się, że w przesyłce jest delikatna zawartość. Ważne jest odpowiednie oznaczenie opakowania, które będzie go o tym informowało. Paczki ze szkłem nie są odporne na sortowanie i nie mogą leżeć jedna na drugiej, w odróżnieniu od przesyłek zwykłych. Dzięki naklejce wiadomo, że paczka wymaga zachowania większego bezpieczeństwa.
Nadanie paczki ze szkłem — zachowaj szczególną ostrożność
Żeby nasza paczka ze szkłem bezpiecznie dotarła, skutecznym rozwiązaniem będzie nadanie jej w formie przesyłki niestandardowej. Takie przesyłki są sortowane ręcznie i przewożone ostrożnie. W związku z tym ryzyko uszkodzenia jest znacznie mniejsze.
Ponadto istnieje możliwość zakupienia dodatkowego ubezpieczenia. Należy wziąć je pod uwagę, gdy zawartość przesyłki jest cenna lub ma dla nas wartość sentymentalną. Dokonując wyboru firmy kurierskiej, warto zapoznać się z regulaminem świadczenia usług, zwłaszcza z punktem pod tytułem „Przedmioty wyłączone z transportu”. Jest to ważne, ponieważ niektóre firmy kurierskie nie przewożą szkła. Gdy się upewnimy, że konkretna rzecz nie znajduje się na liście wyłączeń, możemy śmiało ją zapakować zgodnie z podanymi powyżej wskazówkami. Wysyłka szklanych przedmiotów powinna się odbyć za pośrednictwem zaufanej firmy.
Pakowanie szkła do wysyłki — oznacz paczkę etykietą
Przeprowadzka to wielkie logistyczne i organizacyjne wyzwanie. Bez wątpienia transport szklanych przedmiotów jest trudnym zadaniem, którego wykonanie wymaga przygotowań i podejmowania odpowiednich decyzji. Jeśli wśród przedmiotów, jakie mają zostać przewiezione, znajduje się szkło, należy wyraźnie to zaznaczyć poprzez umieszczenie w widocznym miejscu naklejki „Uwaga szkło”. Dzięki takiej etykiecie ostrzegawczej pracownicy firmy transportowej ostrożnie przeniosą pudełka ze szklanymi przedmiotami oraz umieszczą je w bezpiecznym miejscu w przestrzeni ładunkowej samochodu.
Odpowiedzialność za stłuczenie
Przewożenie szklanych przedmiotów jest różnie interpretowane przez firmy kurierskie. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialność firmy kurierskiej w przypadku transportu i przekazywania odbiorcy przesyłki zawierającej szklane przedmioty jest kwestią dość skomplikowaną. Większość firm kurierskich nie podejmuje się przewozu dużych, jednolitych tafli szkła albo luster. Z tego powodu wysyłka szyby samochodowej lub okien jest po prostu niemożliwa. Oczywiście od tej reguły bywają jednak odstępstwa.
Rozpatrując kwestię odpowiedzialności firmy kurierskiej w tym przypadku, warto pamiętać, że przesyłki zawierające przedmioty szklane w wielu przypadkach nie podlegają reklamacji. Dodatkowo kurier nie bierze za takie paczki odpowiedzialności. Warto orientować się, kto jest odpowiedzialny za stan przesyłki i otworzyć ją w obecności kuriera.
Odpowiednie opakowanie szklanych przedmiotów ma fundamentalne znaczenie. Niewłaściwe zabezpieczenie przesyłki przez nadawcę może być podstawą do uchylenia się od zadośćuczynienia ze strony przewoźnika. Nie ma tu znaczenia, czy jest on odpowiedzialny za stan paczki.