wysyłka roweru kurierem

Wysyłka roweru kurierem, jak zapakować rower do wysyłki

W naszym codziennym funkcjonowaniu coraz częściej korzystamy z bogatej różnorodności rozwiązań, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy. Popularność zyskują usługi firm kurierskich. Stale rośnie zainteresowanie dokonywaniem zakupów za pomocą różnych aplikacji internetowych. Wiąże się to z wysyłaniem rozmaitych przedmiotów. Małe, proste paczki nie są problemem.

A co z wysyłaniem przedmiotów większych? Na przykład roweru? Na to pytanie odpowiedzi szukają sprzedawcy i osoby prywatne. Wysyłka roweru kurierem ułatwia wiele spraw — zarówno zakupy, jak i wyjazdy rekreacyjne. W tym artykule wyjaśniamy, jak wysłać rower bezpiecznie i dalej się nim cieszyć.

Jak wysłać rower kurierem?

Nie zawsze przesyłka kurierska jest mała i łatwa do spakowania. Także z usług sklepu rowerowego możemy skorzystać zdalnie. Kupując ten środek transportu przez internet, zamawiamy go z dostawą do domu. Wysłanie roweru kurierem wymaga odpowiedniego przygotowania.

W przypadku tak nietypowej przesyłki, jak rower warto pamiętać o tym, żeby go należycie zabezpieczyć na czas transportu. To jest główna zasada — zanim przekażemy rower kurierowi, musimy właściwie przygotować go do wysyłki. Nieodpowiednie postępowanie może skończyć się uszkodzeniem pojazdu. W konsekwencji pogorszy się jego wygląd, a nawet stan techniczny.

Jaki karton do wysyłki roweru wybrać?

Pakowanie roweru nie jest prostym zadaniem do wykonania. Odpowiednie wykonanie tej czynności ma jednak kluczowe znaczenie. Umożliwi wysyłkę roweru, ułatwi pracę firmy kurierskiej oraz, co najważniejsze, da nam gwarancję, że rower nasz zostanie dostarczony w dobrym stanie.

Należy podkreślić, że niektóre firmy kurierskie przyjmują do transportu rowery wyłącznie jako paczki zapakowane w karton o regularnym kształcie prostopadłościanu. Warto wybrać do tego mocny karton ze względu na gabaryty i ostre elementy roweru, które mogłyby go przerwać. Sklepy rowerowe wiedzą, jak przygotować towar do wysyłki i mają do tego odpowiednie kartony. Jeśli przesyłamy środek transportu dalej lub zwracamy, to warto wykorzystać opakowanie, w którym do nas dotarł. Możemy też kupić karton do wysłania roweru w najbliższym sklepie rowerowym.

Przygotowanie roweru do wysyłki

Gdy mamy już odpowiednich rozmiarów karton do wysyłki roweru możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowania. Teraz zajmiemy się bezpośrednio rowerem. Musi on być przede wszystkim czysty. Trzeba go oczyścić z błota i piasku oraz dokładnie umyć i pozwolić mu samoistnie wyschnąć — nie wycierać na sucho. Następnie trzeba rower rozkręcić i odpowiednio zapakować:

  • demontujemy przednie koło, pedały, kierownicę. Jeśli rower mieści się w pudle, to tylne koło można zostawić na miejscu;
  • poluzowaną kierownicę umieszczamy wzdłuż ramy;
  • zabezpieczamy przerzutki i hamulce;
  • siodełko maksymalnie opuszczamy lub zdejmujemy;
  • z opon najlepiej spuścić powietrze, co ograniczy ryzyko przebicia dętki wystającymi elementami
  • dodatkowe elementy, takie jak: oświetlenie, licznik i inne akcesoria lepiej zdemontować;
  • małe elementy, na przykład śruby albo nakrętki, warto zebrać w jednym miejscu, ponieważ łatwo je zgubić.

Wszystkie zdemontowane elementy owijamy stretchem lub folią bąbelkową. Folia stretch jest wielofunkcyjnym materiałem, który skutecznie zabezpieczy przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami.

Przygotujmy przesyłkę roweru do końca

Ważne w procesie przygotowywania każdej przesyłki jest zabezpieczenie wolnego miejsca w kartonie. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi w tym celu są:

  • folia bąbelkowa,
  • papier,
  • zwinięty karton.

Tworzywa te są elastyczne, a jednocześnie stabilizują przesyłkę. Ich obecność daje niemal całkowitą pewność, że rower dotrze do nadawcy w nienaruszonym stanie.

Po wykonaniu wszystkich kroków zamykamy karton z rowerem i oklejamy folią stretch. Zadbajmy o to, aby paczka była szczelna, to pozwoli uniknąć rozerwania kartonu.

Wysyłka roweru bez kartonu — jakie są inne sposoby?

Odpowiadając na pytanie, czy istnieje możliwość przesyłki roweru bez kartonu rowerowego, należy podkreślić, że wysyłka roweru bez kartonu nie zawsze jest możliwa. Związane jest to, z tym że taka paczka ma nieregularne kształty. Jednak po uzgodnieniu tej kwestii z firmą kurierską, można spakować rower, wykorzystując folię i zabezpieczając dodatkowo sztywnymi elementami. Brak kartonu powoduje, że konieczne są inne zabezpieczenia. Taki transport może nie tylko uszkodzić elementy pełniące w rowerze funkcje użytkowe. Złe zapakowanie przyczynia się do zdarcia lakieru z ramy.

wysyłka roweru kurierem
Wysyłka roweru kurierem pomaga w przeprowadzce i ułatwia aktywność na wakacjach.

Zabezpieczmy rower do wysyłki bez kartonu

Tak samo, jak w przypadku pakowania roweru do kartonu, odkręcamy kierownicę i mocujemy ją wzdłuż ramy roweru. Warto zdemontować wszystkie wystające elementy, takie jak pedały, siodełko, końcówki kierownicy, rogi, przerzutki. Mogą one rozerwać folię zabezpieczającą. Za pomocą opasek zaciskowych unieruchamiamy tylne koło roweru tak, aby uniemożliwić jego poruszanie się w paczce. Standardowo owijamy wszystko folią stretch.

Gdy wydaje się, że paczka z rowerem jest gotowa do wysyłki, warto upewnić się, że żadne odkręcone elementy roweru nie przemieszczają się w środku. Nie oszczędzajmy taśmy klejącej i folii stretch, zabezpieczając rower.

Należy pamiętać, że sama folia stretch nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia przed ewentualnymi uszkodzeniami. Powinna się pod nią znaleźć dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Jako takie zabezpieczenie może służyć tektura falista. Materiał ten służy do owijania łatwo tłukących się przedmiotów.

Koszt wysyłki roweru kurierem

Koszty związane z wysyłką roweru kurierem będą uzależnione od wybranej firmy kurierskiej. Cena również zależy od tego, ile miejsca zajmuje i ile waży paczka z rowerem. Warto pamiętać, że transport rozkręconego roweru jest tańszy.

Kalkulując koszty przesyłki roweru, pod uwagę należy brać nie tylko wagę oraz rozmiar opakowania, a także odległość dzielącą nadawcę i odbiorcę. Wagę przeciętnego roweru szacuje się na około 15 kg. Zakładając, że uda się go spakować w pudło o rozmiarach 1430 × 195 × 830 mm, ceny wahają się od 80 do około 150 złotych. W przypadku, gdy rower nie zostanie zapakowany do kartonu, a wysłany w paczce z folii stretch, koszty wysyłki roweru będą wyższe. Związane jest to z tym, że paczka taka ma niestandardowy gabaryt.

Dodatkowe koszty wysyłki roweru

Nadając paczkę z rowerem, warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia przesyłki. To oczywiście zwiększy koszty. Jednak warto wziąć ten czynnik pod uwagę, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z droższym modelem roweru lub kupujemy nowy pojazd.

Jak długo trwa przesyłka roweru

Mogłoby się wydawać, że wykonanie takiego nieco skomplikowanego zadania jak transport roweru wymaga więcej czasu niż zrealizowanie standardowej przesyłki. Jeśli jednak rower został odpowiednio zapakowany, zgodnie z powyższymi praktycznymi wskazówkami, dla firmy kurierskiej taka przesyłka niczym się nie różni od innych. Firma spedytorska bez problemu powinna dostarczyć karton z rowerem do odbiorcy w ciągu kilku dni roboczych. Mowa oczywiście o przesyłkach na terenie kraju.

Nie każdy kurier przewozi rowery

Niemal wszystkie najpopularniejsze firmy kurierskie mogą się zająć zleceniem tego typu. Pamiętać należy jedynie, że niektórzy mają specjalne wymagania dotyczące takich przesyłek. Jeśli natomiast paczka z rowerem została przygotowana tylko z wykorzystaniem folii bąbelkowej i folii stretch, warto skontaktować się z przewoźnikami i ustalić zasady, ponieważ nie każda firma ma możliwość realizacji transportu tego typu przesyłki. Ponadto trzeba będzie ustalić ostateczne koszty realizacji tego typu zlecenia oraz termin doręczenia paczki. Oprócz tego, jak było wspomniane, warto także zwrócić uwagę na ofertę ubezpieczeniową wybranego spedytora.

Wysyłka roweru kurierem za granicę

Można zaobserwować coraz więcej miłośników zagranicznych podróży, którzy nie wyobrażają dobrej wyprawy zagranicznej i odpoczynku bez aktywności fizycznej. W planowaniu takiej wyprawy pojawia się więc potrzeba transportu roweru. Oczywiście, rower także można wysłać za granicę. W tym przypadku obowiązują te same zasady. Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w karton rowerowy. Do pudła wkładamy rozkręcony rower, a wszystkie elementy i akcesoria muszą być odpowiednio zabezpieczone. Przesyłka za granicę niczym się nie różni od przesyłki na terenie kraju pod tym względem. Jedyna różnica polega na tym, że taka przesyłka będzie droższa, a czas dostarczenia dłuższy.

Jak przewieźć rower, lecąc samolotem

Planując podróż, w trakcie której będziemy chcieli zwiedzać na rowerze, możemy rozważyć opcję transportu roweru samolotem. Co ciekawe, wymagania większości linii lotniczych co do pakowania roweru są podobne do tych, jakie stawiają firmy kurierskie.

Powyższe wskazówki będą przydatne i w przypadku transportu roweru samolotem. Aczkolwiek niektóre firmy pozwalają klientom na wysyłanie sprzętu w torbach rowerowych, zaleca się stosowanie rowerowych pudeł kartonowych. Jeszcze raz należy podkreślić, że wykorzystanie kartonu gwarantuje, że rower bezpiecznie zostanie przetransportowany, ułatwia pracę firmy kurierskiej czy spedytorskiej, a także obniża koszty przesyłki.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *