płatność za pobraniem, jak płacić za przesyłkę
|

Płatność za pobraniem — co to znaczy? Jak można płacić za pobraniem?

Płatność za pobraniem to popularna metoda dokonywania transakcji w przypadku zamówień online. Taka forma płatności daje klientom możliwość zapłaty za produkt lub usługę w momencie odbioru przesyłki. Płatność za pobraniem cieszy się dużą popularnością ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Jest to metoda popularna wśród płacących i firm, które wysyłają nam swoje towary. W tym artykule omówimy, jak dokładnie działa płatność za pobraniem oraz jakie są jej zalety i wady.

Co to jest płatność za pobraniem?

Coraz częściej robimy zakupy online. Wygodnie siedząc na kanapie i delektując się dobrą herbatą albo kawą, można w komfortowych warunkach przeglądać oferty mnóstwa sklepów, szukając najlepszej. Do zakupów online zachęcają nas okazyjne ceny i niezwykle szeroki wybór asortymentu. Sklepy internetowe oferują różne opcje płatności. Jedną z nich jest płatność za pobraniem.

Pobranie inaczej jest zwane COD (z ang. Cash On Delivery). Jest to jedna z opcji płatności za zamówienie online. Przesyłka pobraniowa to rodzaj przesyłki kurierskiej, za którą adresat płaci dopiero przy odbiorze paczki. Stanowi ona alternatywę dla przesyłki przedpłaconej. Transakcja jest realizowana po otrzymaniu towaru, co daje konsumentowi gwarancję bezpieczeństwa.

Jakie są zalety płatności za pobraniem?

Kupując coś przez internet, nie zawsze mamy zaufanie do sprzedawcy. Aby uniknąć płacenia tradycyjnym przelewem bankowym, możemy wybrać opcję płatności za pobraniem i przekazać środki za zakupy w momencie doręczenia przesyłki. Są również inne zalety takiej opcji płatności jak płatność za pobraniem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością środków finansowych na koncie, a mimo wszystko chcą szybko zakupić produkt. Daje nam to około 2 dni na zorganizowanie pieniędzy. Ponadto płatność za pobraniem może być szczególnie korzystna, kiedy trwa czasowa promocja lub ilość towaru jest ograniczona.

Wśród zalet tego typu transakcji wymienić należy następujące:

  • pewność dostawy. Zdarza się, że zakupiony przez Internet produkt z jakiegoś powodu nie jest dostarczony (na przykład, paczka została zgubiona albo zrobiono pomyłkę przy wysyłce). W tym przypadku proces odzyskania już wpłaconych pieniędzy może być długi i męczący. Natomiast wybierając płatność za pobraniem, płacisz tylko, kiedy wysyłka szczęśliwie trafia w twoje ręce.
  • szybka realizacja. Szybkie przelewy są już normą. Jednak czasem księgowanie płatności może zająć od kilku godzin do kilku dni. Sprzedawca nie może wysłać zakupionego przez nas produktu, dopóki nie dostanie zapłaty. Zupełnie inaczej wygląda to przy płatności za pobraniem. Zazwyczaj wysyłka jest realizowana od razu.
  • bezproblemowa rezygnacja. Często anulowanie zamówienia online oraz odzyskanie już wpłaconych środków wysłanych przelewem to długie i żmudne procesy. Natomiast w przypadku płatności za pobraniem możesz zrezygnować z transakcji już w momencie odbioru paczki. Co więcej, możesz jej nawet wcale nie odbierać. Wówczas zostanie zwrócona nadawcy.

Kiedy warto wybrać płatność za pobraniem?

Zamawiając coś ze sklepu online, nie zawsze ufamy marce tak, jak lokalnym sprzedawcom. Jednak w internecie mamy większy wybór i lepsze oferty. Większość sprzedawców oferuje też różne metody płatności. Jest wśród nich płatność za pobraniem. Z tej opcji możemy skorzystać, jeśli obawiamy się, że po opłaceniu transakcji nie otrzymamy towaru. Warto pamiętać, że płatność za pobraniem oferują niemal wszystkie firmy kurierskie. Możesz z niej skorzystać, zamawiając towar do paczkomatu lub na podany adres. Dla odbiorcy to forma w pełni bezpieczna, a więc często wybierana.

A czy warto wysłać paczkę płatną przy jej odbiorze? Wymaga to zaufania do firmy kurierskiej. Nadawcę chroni w tym przypadku rejestracja przesyłki. Po nadaniu paczce numeru można ją bez trudu śledzić, co znacznie zmniejsza ryzyko zaginięcia.

płatność za pobraniem, co to jest, jakie formy płatności.
Płatność za pobraniem nie wymaga odliczenia gotówki. Możesz płacić kartą, telefonem i innymi metodami.

Płatność za pobraniem u kuriera

Gdy robimy zakupy online, mamy do wyboru różne opcje dostawy. Jedną z nich jest przesyłka kurierska. Wybierając opcję przesyłki kurierskiej, możemy wybrać płatność przy odbiorze paczki. Wówczas znamy wartość przesyłki, dobrze więc mieć odliczoną sumę, aby transakcja przebiegła szybko. Kurierzy mają zazwyczaj terminale płatnicze. Przyjmują zatem płatność blik i kartą. Wielu z nich preferuje formy bezgotówkowe. Wystarczy zatwierdzić płatność i mogą ruszać dalej bez dodatkowego obciążenia w postaci gotówki.

Płatność kartą, blikiem czy telefonem przyspiesza transakcję, bo sprzedawca niemal natychmiast otrzymuje pełną kwotę na swoje konto. To minimalizuje ryzyko pomyłki czy zaginięcia pieniędzy.

Pamiętaj, że możesz opłacić przesyłkę pobraniową dopiero po sprawdzeniu zawartości paczki w obecności kuriera. Nie zapominaj też, że taka forma płatności wymaga dodatkowej zapłaty za to, że kurier odbierze od Ciebie pieniądze.

Płatność za pobraniem w paczkomacie

Przesyłki za pomocą paczkomatów stają się coraz bardziej popularne. Sieć automatów paczkowych stale się rozrasta. Pozwalają one odbierać i nadawać przesyłki. W tym przypadku również działa płatność za pobraniem. Gdy Twoja paczka trafi do paczkomatu, w celu jej odebrania będziesz musiał wpisać kod odbioru oraz uregulować rachunek za zamówiony towar.

płatność za pobraniem w paczkomacie
Jeśli chcesz opłacić przesyłkę w paczkomacie, upewni się, że jest to możliwe. Automaty paczkowe nie przyjmują płatności gotówką.

Jak płacić w paczkomacie?

Po zamówieniu paczki za pobraniem otrzymasz indywidualny kod odbioru, który jest przypisany do Twojego numeru telefonu. Teraz masz do wyboru kilka opcji, z których możesz skorzystać.

  • Płatność Blikiem pozwala na opłacenie przesyłki pobraniowej bezpośrednio w paczkomacie. Wystarczy wpisać w panelu paczkomatu swój numer telefonu oraz wspomniany indywidualny kod. Można też zeskanować otrzymany kod QR, co jeszcze przyspieszy cały proces. Paczkomat przekieruje Cię do panelu płatności, gdzie należy wybrać opcję BLIK. Teraz trzeba wpisać sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji mobilnej banku. Po zatwierdzeniu płatności otworzy się odpowiednia skrytka i przesyłka z zakupionymi artykułami jest już Twoja.
  • PayByLink — kolejna opcja płatności za przesyłkę pobraniową w paczkomacie to tradycyjny przelew. Gdy przesyłka pobraniowa jest dostarczona do paczkomatu, odbiorca jest informowany za pomocą m.in. wiadomości email. Właśnie w tej wiadomości można znaleźć link do szybkiej płatności online. Przekierowuje on na stronę banku, gdzie znajdziemy automatycznie uzupełniony formularz z wymaganymi danymi. Wystarczy go zatwierdzić i opłacić, a po zaksięgowaniu wpłaty otrzymuje się kod odbioru przesyłki z paczkomatu. Jednak należy pamiętać, że zaksięgowanie przelewu może chwilę potrwać. W związku z tym nie udawaj się do paczkomatu od razu. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymasz kod odbioru. Wtedy już można śmiało wyruszać po swoją paczkę.
  • Płatność poprzez aplikację InPost. Firma InPost wprowadziła w swojej aplikacji możliwość płatności za przesyłki pobraniowe. Są tam wszystkie wymienione wyżej opcje, a także mobilne rozwiązania, czyli Apple Pay, Google Pay oraz karta płatnicza.
  • Płatność gotówką nie jest dostępna bezpośrednio w automacie paczkowym. Udaj się do oddziału obsługującego Paczkomat, do którego miała trafić Twoja paczka i tam opłać przesyłkę. Po zatwierdzeniu płatności otrzymasz kod, którym otworzysz skrytkę z przesyłką.

Podsumowanie

Płatność za pobraniem jest popularną opcją płatności w sklepach internetowych i firmach kurierskich. Ta opcja płatności daje klientom wygodę płacenia za zamówienie w momencie odbioru przesyłki. Może być dokonana gotówką lub kartą, a także za pośrednictwem tradycyjnego przelewu bankowego. Płatność za pobraniem polega na zatwierdzeniu płatności w momencie dostarczenia przesyłki.

Pomimo swoich zalet, takich jak szybsza realizacja zamówienia i większe bezpieczeństwo dla klienta, metoda ta ma również pewne wady, takie jak konieczność posiadania odliczonej gotówki przy odbiorze lub dodatkowe koszty związane z obsługą przesyłki pobraniowej. Wybór płatności za pobraniem zależy od preferencji klienta i konkretnych warunków zamówienia, dlatego warto znać wszystkie dostępne opcje płatności i rozważyć, która z nich będzie najlepsza w danym przypadku.

Czy mogę dokonać płatności za pobraniem we wszystkich sklepach internetowych?

Nie, nie wszystkie sklepy internetowe oferują możliwość płatności za pobraniem. Jest to opcja dostępna w niektórych sklepach, głównie w tych, które mają własną usługę dostawy lub korzystają z firm kurierskich oferujących tę formę płatności.

Czy muszę płacić dodatkowe opłaty za korzystanie z płatności za pobraniem?

W niektórych przypadkach mogą wystąpić dodatkowe opłaty związane z płatnością za pobraniem. Mogą to być opłaty manipulacyjne lub dodatkowe koszty obsługi zamówienia. Przed dokonaniem zakupu z płatnością za pobraniem zawsze warto sprawdzić warunki i ewentualne dodatkowe opłaty.

Czy mogę płacić za pobraniem tylko gotówką?

Płatności za pobraniem można dokonać gotówką, ale niektóre sklepy internetowe mogą również akceptować inne formy płatności, takie jak karta płatnicza, przekaz pocztowy czy przelew bankowy. Warto sprawdzić dostępne opcje płatności przed złożeniem zamówienia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *