wymiary kopert

Wymiary kopert, jakie są rozmiary kopert

Koperta. Właśnie koperta jest istotnym elementem w procesie przemieszczania listów, dokumentów, a nawet mniejszych paczek. Od jakości i właściwości koperty zależy, czy nasz list dotrze do adresata nienaruszony. Musimy też wiedzieć, jakie wymiary kopert będą do naszych celów najlepsze.

Znaczenie koperty

Pomyślność procesu wysyłki zależy od wielu różnych czynników. Każdy, kto wysyła paczkę, list, kartkę pocztową, wizytówki, podarunek lub życzenia ma jeden główny cel. Celem tym jest to, aby adresat otrzymał przesyłkę. Zależy nam zwykle, aby zawartość wyglądała dobrze po otwarciu, dlatego odpowiedni format koperty jest bardzo ważny. Gdy pakujemy prezent, dokładamy wszelkich starań, aby wyglądał atrakcyjnie. Dokładnie takie samo podejście można stosować, wysyłając listy. Na przykład, zwyczajne czyste białe koperty listowe dodadzą formalności i elegancji. Należy pamiętać, iż to koperta odpowiada za pierwsze wrażenie. Wyjmując zawartość ze środka koperty, wiemy już, czego się spodziewać i mamy zdanie na temat adresata.

Rodzaje kopert a marketing

Właściwości i jakość koperty także mają znaczenie w procesie budowania wizerunku na przykład naszej firmy. Wysyłanie faktury to jedna sprawa. Wysłanie zaproszenia na wydarzenie to zupełnie coś innego. W każdej sytuacji trzeba skupić się na tym, aby właściwie dobrać kopertę. Dobrze dobrana koperta będzie świadczyła o wysokim stopniu naszego profesjonalizmu, a także o stosowaniu indywidualnego podejścia do odbiorcy.

Dlaczego rozmiary kopert są tak ważne?

Uświadomiwszy sobie, jakie wielkie znaczenie ma koperta, pojawia się na naszej prywatnej albo zawodowej drodze kolejne poważne wyzwanie. Jak dobrać kopertę? Przecież istnieje bogata różnorodność rozmiarów kopert. Jak można w tym się odnaleźć?

Zanim przejdziemy do pytania, jak wybrać odpowiednią kopertę, należy jeszcze raz podkreślić, że dostosowanie jej formatu ma duże znaczenie i świadczy o naszym profesjonalizmie. Jednak warto dodać, że nie jest łatwo wybrać rodzaj koperty. Pamiętajmy, żeby wybrać taką, w której bez problemu zmieścimy dokumenty bez konieczności zaginania kartek. Dzięki temu przesyłka dotrze do celu w nienaruszonym stanie.

Międzynarodowe standardy rozmiarów kopert

Jak zostało już wspomniane, odnalezienie się w bogatej różnorodności formatów kopert zdecydowanie nie jest zadaniem łatwym do wykonania. Aby jednak to było prostsze, zostały opracowane międzynarodowe standardy. Międzynarodowa norma ISO 269 ma w naszym kontekście najistotniejsze znaczenie. Definiuje ona kilka standardów rozmiarów kopert.

wymiary kopert
Wymiary kopert są różne. Międzynarodowe oznaczenia ułatwiają wysyłkę listu za granicę.

Standaryzowane rozmiary kopert według normy ISO 269

Jeśli zaznajomisz się z tabelką standaryzowanych rozmiarów kopert według międzynarodowej normy ISO 269, nie ulega wątpliwości, że w głowie pojawi się pytanie — w jaki sposób to wszystko zapamiętać? Kluczowe jest to, aby znaleźć w tym jakiś wzór, sens, zrozumieć podstawę.

Według międzynarodowej normy ISO 269 koperty mają 11 standaryzowanych rozmiarów. Te standaryzowane rozmiary kopert oznacza się literami B, C oraz czasami E i DL. Oznaczenia te obowiązują w krajach, w których przyjęty jest system metryczny. W Niemczech przyjęta jest norma DIN 678, która pokrywa się z międzynarodowym standardem. Co ciekawe, formy kopert różnią się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i w niektórych państwach Ameryki Południowej. Warto to wiedzieć, jeśli wysyłamy list za granicę.

Litera w formacie koperty i papieru

Najłatwiej wielkości formatu kopert zrozumieć poprzez zamienienie litery „A” w oznaczeniach kartek na „C”. Wskutek tej nieskomplikowanej operacji umysłowej staje się jasne, że na przykład do wysłania kartki A4 potrzebujemy kopertę formatu C4. Z kolei papier formatu A5 zmieści się w kopercie formatu C5.

Należy podkreślić, iż wybór na przykład litery „C” i dodana cyfra nie są przypadkowe. Wybór ten spełnia wymogi międzynarodowej normy ISO 216. Cyfry w formatach kopert mają ze sobą związek. Informują nas one o tym, że rozmiar oznaczony dowolną cyfrą jest podwójnie dłuższy niż ten z cyfrą o jeden większą. Co to oznacza w praktyce? Koperta formatu C3 to połowa wielkości koperty formatu C2, C4 to połowa wielkości C3, itd.

Jak było już wspomniane, litery w formacie koperty dokładnie odpowiadają rozmiarowi arkusza papieru. Tak na przykład koperty formatu C3, które są relatywnie duże, zaprojektowano tak, żeby mieściły się w nich arkusze papieru oznaczone w formacie DIN A3. Z kolei koperty formatu C5 stworzono dla rozmiaru papieru A5 a małe koperty formatu C8 mają rozmiary idealne, aby włożyć do nich arkusz papieru DIN A8.

Jak dobrać kopertę do konkretnego formatu papieru?

Wymiary kopert, zgodnie z przepisami normy międzynarodowej ISO 269, są dostosowane do wielkości Arkuszów określonych przez normę międzynarodową ISO 216. Oznacza to, że wybierając standardowy rozmiar papieru, z łatwością można dobrać do niego odpowiednią kopertę.

Format kopertyRozmiar (mm)Odpowiednik formatu
DL110 x 1.2201/3 A4
C7/C681 x 1621/3 A5
C6114 x 162A6
C6/C5114 x 2291/3 A4
C5162 x 229A5
C4229 x 324A4
C3324 x 458A3
B6125 x 176C6
B5176 x 250C5
B4250 x 353C4
E4250 x 353B4

Rozmiary koperty C

Tabela z rozmiarami kopert od rozmiaru C0 do C10

NazwaRozmiar (mm)Odpowiednik formatu
C0917 x 1.297 mmA0 arkusz papieru
C1648 x 917 mmA1 arkusz papieru
C2458 x 648 mmA2 arkusz papieru
C3324 x 458 mmA3 arkusz papieru
C4229 x 324 mmA4 arkusz papieru. A3 arkusz złożony na połowę
C5162 x 229 mmA5 arkusz papieru. A4 arkusz złożony na połowę
C6114 x 162 mmA6 arkusz papieru. A4 arkusz złożony na 3 równe części
C781 x 113 mmA7 arkusz papieru. A5 arkusz złożony na 4 równe części
C857 x 81 mmA8 arkusz papieru
C940 x 57 mmA9 arkusz papieru
C1028 x 40 mmA10 arkusz papieru

Inne podstawowe modele

Należy dodać, że oprócz tych wyżej wymienionych rozmiarów istnieją również inne podstawowe modele. Nie są one oznaczone literą „C”. Zapoznać się z nimi można w następującej tabelce.

NazwaRozmiar (mm)Odpowiednik formatu
C5+162 x 235 mmArkusz papieru A5. Raz złożony arkusz A4
DL110 x 220 mmArkusz A4 złożony na 3 równe części wzdłuż szerszego boku
DL+114 x 229 mmArkusz A4 złożony trzy części („plus” format)
E4280 x 400 mmArkusz papieru B4
B4250 x 353 mmFormat do włożenia koperty C4
B5176 x 250 mmFormat do włożenia koperty C5
B6125 x 176 mmFormat do włożenia koperty C6

Należy mieć świadomość, że istnieją również bardziej swobodne i specjalistyczne opcje formatów kopert. Na przykład rozmiary kopert na zaproszenia ślubne, które nie kopiują żadnego dokładnie określonego wzoru lub standardu. Takie koperty mogą być kwadratowe, czyli mieć boki o równej długości.

Rozmiar koperty DL

Koperty w formacie DL są najczęściej wybieranymi w biurach. Ich wymiar doskonale pasuje do wysyłania dokumentów. Są one ekwiwalentem wspomnianej wyżej koperty C6, ponieważ są bardziej podłużne (dłuższe i węższe). Ich rozmiar to 220 × 110 mm. Mówiąc o kopercie biurowej, zazwyczaj mamy na myśli właśnie ten rozmiar. Zaprojektowano ją, aby zmieściła arkusz papieru DIN A4 złożony na trzy równe części. Większość firm wysyłając dokumenty, stosuje właśnie ten rozmiar. Są to koperty do wysyłania faktur, listów powitalnych do nowych klientów i wielu innych listów firmowych i urzędowych.

Formaty kopert do zastosowań nietypowych

Oprócz tych już wspomnianych, popularnych modeli, istnieją takie, które z różnych przyczyn są mniej znane. Są to na przykład:

  • koperty z okienkami, które umożliwiają zobaczenie części treści listu z zewnątrz. Zazwyczaj koperta w rozmiarze DL ma takie okienko. Firmy umieszczają nagłówek na liście w taki sposób, że jeśli list zostanie złożony w odpowiedni sposób, nagłówek ten widać powyższym okienku;
  • koperty z kartonową wkładką na certyfikaty lub dyplomy, rozszerzane, aby móc włożyć rękę, w kształcie woreczka etc.;
  • koperty bąbelkowe, w których wysyła się nieduże przedmioty, np. nośniki danych;
  • koperty bezpieczne do wysyłki rzeczy poufnych.

Istnieje też szeroki wybór kopert ozdobnych i w niestandardowym rozmiarze.

Wybór koperty to rzecz kluczowa

Po przedstawieniu różnych formatów kopert można wnioskować, że wybór właściwej koperty jest kluczowy nie tylko pod względem estetycznym. Ma to znaczenie również z punktu widzenia celu zastosowania każdego modelu. Na przykład, DL do wysyłek masowych, koperty C4 do wkładania ważnych dokumentów w formacie A4, koperty C7 do wysyłania małych pocztówek z osobistą dedykacją. Ponadto należy także pamiętać o pozostałych kryteriach wyboru kopert takich, jak materiał, kolor lub to, czy koperta powinna mieć okienko i w którym miejscu. Typ zamknięcia koperty odpowiedni dla danej koncepcji odbioru też ma znaczenie. To wszystko pozwoli na wysłanie listu w pożądanej formie i jego dostarczenie bez uszkodzeń.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *