praca kuriera

Praca kuriera — wady, zalety i możliwości tego zawodu

Widujemy ich codziennie, bardzo często mamy z nimi do czynienia. Jednak zazwyczaj brakuje nam czasu, żeby spytać, jak wygląda praca kuriera? Jakie są jej wady i zalety? Każdego dnia dostarczają miliony paczek. Na niektóre czekamy z ogromną niecierpliwością, a czasem są dla nas miłym zaskoczeniem. Jaka jest specyfika takiej pracy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak wygląda praca kuriera?

W dzisiejszych czasach praca rola kuriera stała się naprawdę ważna. To dzięki nim otrzymujemy paczki, które zamawiamy przez internet. Możemy też sami wysyłać przesyłki znajomym i sprzedawać w sieci. Zawód kuriera stał się nieodłącznym elementem, który składa się na panujące na świecie szaleństwo zakupowe. Jednak jak dokładnie wygląda jego praca?

Taki rodzaj zajęcia polega na dostarczaniu paczek od nadawcy do odbiorcy. Zaczyna się zazwyczaj wcześnie rano. To pracodawcy (firmy kurierskie) wymagają od zatrudnianych, aby stawiali się w sortowni na początku dnia — to wtedy zostaje ustalana trasa i kurierzy odbierają przesyłki do dostarczenia. Rzadko zdarza się, że firma ingeruje w kolejność punktów odwiedzanych przez kuriera. Jednak zdarza się, że przesyłki muszą być dostarczone w określonej kolejności.

Czas pracy kuriera

Czas pracy kuriera jest elastyczny. To od pracownika zależy ile paczek i w jakim tempie dostarczy. Oczywiste jest, że pracodawca ceni takiego kuriera, który stara się osiągnąć najlepsze wyniki. Tym samym rozwieźć jak najwięcej paczek w jak najkrótszym czasie.

W zależności od rodzaju umowy dostawca może otrzymywać stałe wynagrodzenie albo zapłatę za ilość przewiezionych paczek. W ciągu dnia jest zobowiązany do ponownej wizyty w sortowni.

Czas pracy kuriera to średnio 8-9 godzin dziennie w przypadku zatrudnienia na etacie. Praca kuriera kończy się około godziny 16-17, zależy to od momentu rozpoczęcia i ilości paczek do dostarczenia.

Chcąc pracować w branży kurierskiej, trzeba być elastycznym. Czasem trzeba zawieźć dodatkową przesyłkę lub odebrać nowo nadane paczki z punktów kurierskich. Kurierzy są też zobowiązani do wypełnienia dokumentów zwrotnych.

Zazwyczaj praca kuriera nie obejmuje godzin nocnych i weekendów. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebna jest wzmożona mobilizacja zatrudnionych (np. okres przedświąteczny). Wówczas przesyłek jest tak dużo, że kurierzy rozwożą je poza zwyczajowym czasem swojej pracy. Pojawia się też więcej ofert pracy dla kurierów, z których mogą skorzystać osoby szukające dodatkowego zarobku.

Co zrobić, aby zostać kurierem?

Praca ta polega na dostarczaniu przesyłek. Stanowisko kuriera jest adresowane do ludzi młodych. Dzieje się tak dlatego, że niektóre przesyłki są bardzo ciężkie. I niestety dość często bywa tak, że trzeba je dostarczyć na ostatnie piętro w bloku bez windy. Dlatego też jest to zawód popularny wśród młodych mężczyzn, którzy mają zdrowe kolana. Zdarzają się również kurierki, lecz w dalszym, ciągu jest to niezwykle rzadkie.

Kandydat na kuriera powinien posiadać:

  • zaświadczenie o niekaralności — osoby, które chcą pracować jako kurierzy, muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności,
  • czynne prawo jazdy — każda firma kurierska wymaga od pracowników okazania prawo jazdy kategorii b podczas procesu rekrutacji.

Cechami, które są ważne w tym zawodzie, są:

  • wysoka kultura osobista — to dzięki niej łatwiej im dbać o dobry kontakt z klientami oraz wizerunek firmy, w której pracują. Kurierzy odznaczający się wysoką kulturą osobistą są lubiani przez klientów, a więc cenieni przez firmy przewozowe,
  • umiejętność dobrej organizacji pracy — kurier powinien wykazywać się samodyscypliną. Dotyczy to szczególnie pracy w dużych miastach gdzie klientów oraz przesyłek jest naprawdę dużo. Ważne są tutaj odpowiednie warunki atmosferyczne oraz te na drodze,
  • odpowiedzialność — ma to szczególne znaczenie przy paczkach dostarczanych za pobraniem, paczek o dużej wartości czy też dokumentów — wówczas kurier ponosi największą odpowiedzialność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu — korki spowalniają przejazd, a paczki trzeba dostarczyć odpowiedniego dnia. Kurierzy muszą więc umieć pracować szybko.

Oprócz wymagań wymienionych powyżej ceniona będzie duża motywacja do pracy oraz nastawienie na cel. Czasem dzieje się tak, że dodatkowym atutem potencjalnego pracownika będzie własny samochód. Plusem będzie również doświadczenie w pracy na podobnym stanowisko. Zmniejszy to koszty poniesione przy jego szkoleniu. Dobrą wiadomością dla niedoświadczonych jest fakt, że bez bogatego CV też można liczyć na zatrudnienie w firmie kurierskiej.

Kurierzy, którzy pracują na własnej działalności gospodarczej — o co tu chodzi?

Jedną z najbardziej powszechnych form zatrudnienia jest umowa kurierska. Polega to na tym, że pracownik zakłada własną działalność gospodarczą i rozwozi przesyłki własnym samochodem. Oferty pracy na takiej zasadzie cieszą się dużo większą popularnością. Taka forma współpracy daje kurierowi zdecydowanie więcej swobody. Jednak niesie też za sobą formalności, które trzeba dopilnować samemu (odprowadzanie składek, opłacanie paliwa, podatków czy ubezpieczenia).

dokumenty kuriera
Kurier musi umieć wypełniać dokumenty. Szczególnie jeśli ma własną działalność.

Zarobki kurierów

Zarobki kurierów różnią się w zależności od tego, czy pracują w firmie kurierskiej, czy też na zasadzie umowy kurierskiej prowadząc własną działalność gospodarczą. Przekonajmy się, jak.

Ile zarabia kurier zatrudniony na umowie o pracę?

Zarobki kurierów uzależnione są od wielu czynników. Jednym z podstawowych jest wielkość miasta, w którym podejmuje pracę. Im większe miasto tym zarobki kurierów są lepsze. Średnie zarobki brutto to 4000 złotych na umowę o pracę. Studenci, którzy nie wymagają dodatkowego ubezpieczenia i są zatrudnieni na umowę zlecenie, zarabiają nieco więcej.

Ile zarabia kurier zatrudniony na podstawie umowy kurierskiej?

Zarobki kurierów prowodzących własną działalność gospodarczą mają możliwość osiągania zdecydowanie większych zarobków niż ci zatrudnieni na umowie. Zdarza się, że są to kwoty między 6000 a 7000 złotych netto. Wiąże się to z dużo większym nakładem pracy, niestety często od rana do wieczora. Kurier rozlicza się wówczas z ilości rozwiezionych paczek — jest to około 3,5 złotych netto od przesyłki. Czasami dostaje również dodatek za dostarczenie paczki o dużej wadze. Z uzyskanego przychodu musi jeszcze opłacić wszelkie składki związane z działalnością gospodarczą.

Praca kuriera — wady i zalety zawodu

Jak każde zajęcie zarobkowe tak samo i zawód kuriera ma dobre i złe strony. Warto je poznać, jeśli chce się zacząć pracę kuriera.

Wady i zalety kuriera zatrudnionego na umowie o pracę

Zaznaczmy kilka pozytywnych kwestii związanych z pracą kuriera.

Praca z ludźmi

Niewątpliwie jest to praca dla tych, którzy nie lubią pracy tylko przed komputerem. Częsty kontakt z klientem — w mniejszych miejscowościach lub wsiach — może przerodzić się nawet w relację koleżeńską. Dobre stosunki są ważne, szczególnie z osobami, które często korzystają z usług kurierskich.

Swoboda

Większość firm kurierskich obdarza swoich pracowników na tyle dużym zaufaniem, że nie zagląda do ich samochodów często. Dzięki temu kurierzy nie czują się nadmiernie kontrolowani. Często pracują według własnego, indywidualnego planu.

Brak monotonii

Każdy dzień w takiej pracy jest inny. Niesie za sobą odrębną ilość paczek, jakie trzeba dostarczyć, inny adres i zlecenia. Podczas kontaktu z klientem może wydarzyć się coś nieprzewidywalnego.

Elastyczny czas pracy

Ważna jest punktualność. Jeśli poinformuje się klientów, że otrzymają paczkę, to należy zmieścić się w czasie. Jednocześnie będąc kurierem, można załatwiać swoje sprawy i dopasowywać czas pracy do życia prywatnego.

Ruch na świeżym powietrzu

Niektórzy, którzy nie wyobrażają sobie pracy za biurkiem, a ruch na świeżym powietrzu jest dla nich ważny. Dlatego często taki aspekt również biorą pod uwagę, szukając pracy.

Praca kuriera ma również wiele wad. Najbardziej popularne wymieniamy poniżej.

Praca z ludźmi

Ten aspekt możemy zaliczyć zarówno do wad, jak i zalet wykonywania tego zawodu. Kontakt z klientem ma swoje dobre i złe strony. Należy mieć świadomość, że w trakcie odbierania lub nadawania przesyłek zdarzają się niełatwe sytuacje.

Odpowiedzialność

Kurier często dostarcza ważne dokumenty lub umowy. Dodatkowo czasem ludzie korzystają z zakupów za pobraniem. Skutkuje to tym, że jeździ on z dużą ilością gotówki.

Kary finansowe

Kurier ponosi odpowiedzialność za zgubienie paczki, nieczytelny podpis na dokumentach czy mandaty. Za niedopilnowanie, któregoś z tych aspektów kurier zobowiązany jest płacić z własnej kieszeni.

praca kuriera wady i zalety
W pracy kuriera atutem jest odpowiedni samochód.

Wady i zalety kuriera współpracującego na mocy umowy kurierskiej

Prowadzenie własnej działalności to nie lada wyzwanie. Decydując się na taką formę zatrudnienia, należy zdawać sobie sprawę z plusów i minusów z tym związanych. Poniżej przedstawiamy zalety samozatrudnienia.

Możliwość rozwoju

Posiadając własną działalność, kurierzy mają dużo większe możliwości rozwoju zawodowego. Taka zasada zatrudnienia może spowodować, że po jakimś czasie pracownik otworzy własną firmę kurierską.

Brak ograniczeń ze strony pracodawcy

W takim przypadku kurier sam decyduje, ile pracuje.

Większe zarobki

Większość kurierów jest zmotywowanych do osiągnięcia jak najwięcej zysków. Współpracując z firmą, można osiągnąć naprawdę wysokie zarobki.

Do wad takiej formy zatrudnienia możemy zaliczyć niemało.

Opłaty związane z własną działalnością

Jest sporo czynników, które znacznie zmniejszą wynagrodzenie. Wszystkie takie koszty pozostają po stronie kuriera.

Nienormowany czas pracy

W tym przypadku, aby wypracować większe zarobki, należy dłużej pracować.

Dostosowanie własnego samochodu

W niektórych firmach, z którymi kurier współpracuje, wymaga się dostosowania samochodu do ich standardów.

Rotacja pracowników

Taka sytuacja ma miejsce w dużych miastach. Jest to spowodowane tym, że takich zajęć podejmują się młodzi ludzie, który dopiero szukają kierunku rozwoju zawodowego. Duże zainteresowanie sprawia, że rośnie też konkurencja.

Zapotrzebowanie na kurierów wzrosło w czasie pandemii. Kiedy byliśmy zmuszeni do siedzenia w domu, zakupy przez internet stały się jeszcze bardziej popularne. Jest to profesja, która ma wiele dobrych i niełatwych aspektów. Przed podjęciem decyzji o pracy w takim charakterze warto się z nimi zaznajomić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *