Samochód i szybka jazda. Obrazek w artykule Mandat za przekroczenie prędkości - jakie konsekwencje czekają kierowców za zbyt szybką jazdę?
|

Mandat za przekroczenie prędkości – jakie konsekwencje czekają kierowców za zbyt szybką jazdę?

Mandat za przekroczenie prędkości – czy wiesz jakie są konsekwencje? Ruch drogowy to złożony system. Żeby system ten sprawnie, skutecznie i bezpiecznie funkcjonował, obowiązują w nim precyzyjnie określone zasady. Niestety, nie zawsze osoby, będące uczestnikami ruchu drogowego, wolą odpowiedzialnie i sumiennie przestrzegać tych przepisów. Dlatego prawo przewiduje kary, gdy są one łamane.

Przekroczenie dozwolonej prędkości to jedno z najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeń. Dotyczy to nie tylko polskich kierowców. Problem ten ma źródło swoje w naturze ludzkiej – chcemy jak najszybciej dotrzeć do celu. Polscy kierowcy jednak mogą się cieszyć, ponieważ mandaty za przekroczenie prędkości w naszym kraju zdecydowanie nie są najwyższe. Na przykład, w Królestwie Norwegii za przekroczenie prędkości o 20 km/h zapłacimy 3500 PLN. Jednak taki stan rzeczy wcale nie oznacza, że wsiadając za kółko i wciskając pedał gazu w Polsce należy ryzykować życiem swoim, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj, że przekroczenie prędkości wiąże się nie tylko z odchudzaniem Twojego portfela, co w czasach świetnie czującej się inflacji nie jest zjawiskiem zbyt pożądanym. Należy pamiętać, że jakiekolwiek, a zwłaszcza znaczne, przekroczenie dozwolonej prędkości naraża na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ponadto, znaczne przekroczenie prędkości może wiązać się z utratą praw jazdy.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce mandatów za przekroczenie prędkości, aby każdy kierowca miał pełną świadomość ryzyka, jakie podejmuje, zbyt mocno naciskając pedał gazu.

Przeczytaj również: Mandat za telefon podczas jazdy

Mandat. Obrazek w artykule Mandat za przekroczenie prędkości - jakie konsekwencje czekają kierowców za zbyt szybką jazdę?

Jakie są stawki mandatów za przekroczenie prędkości w 2023 roku?

Gdy wsiadasz za kółko, zawsze pamiętaj, że prowadzenie samochodu wiąże się z ryzykiem oraz że bycie kierowcą jest zadaniem wymagającym i odpowiedzialnym. Prowadząc samochód, niesiesz odpowiedzialność nie tylko za siebie ale również za innych uczestników złożonego systemu, którym z całą pewnością jest ruch drogowy. Zbyt szybka jazda to łamanie prawa i duże ryzyko. Jeśli Cię złapie policja, zapłacenie mandatu stanie się smutnym i przykrym elementem Twojej rzeczywistości.

Zgodnie z polskim prawem, wysokość mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości uzależniona jest od miejsca, w którym kierowca decyduje się na zbyt szybką jazdę. Nie może dziwić, że szczególnie surowo są karane wykroczenia, do których dochodzi w terenie zabudowanym. Wysokość mandatu zależy również od stopnia przekroczenia prędkości. Kierowca, który przekroczy ograniczenie prędkości o 5 km/h, zapłaci mniej niż posiadacz samochodu z ogromną mocą, przekraczający ograniczenie prędkości o 50 km/h. Ogólnie rzecz biorąc, można śmiało stwierdzić, że ostatnio taryfikator został mocno zaostrzony. Warto o tym pamiętać, wrzucając wyższy bieg.

w 2023 roku minimalna wartość mandatu wynosi 50 PLN. Jednak w przypadku znacznego przekroczenia dozwolonej prędkości z konta Twojego zniknie aż 5000 PLN. Los kierowcy, który lubi szybką jazdę, może potoczyć się tak, że sprawa trafi do sądu. Grzywna w wysokości nawet 30000 PLN może być „nagrodą” dla tego, kto wyobrazi, że jest kierowcą Grand Prix Formuły 1.

Spójrzmy na zestawienie mandatów obowiązujących w 2023 roku.

przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/hmandat w wysokości 50 PLN  1 punkt karny
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-15 km/hmandat w wysokości 100 PLN  2 punkty karne
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 16-20 km/hmandat w wysokości 200 PLN  3 punkty karne
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21-25 km/hmandat w wysokości 300 PLN  5 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 26-30 km/hmandat w wysokości 400 PLN  7 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/hmandat w wysokości 800 PLNRecydywamandat w wysokości 1600 PLN9 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41-50 km/hmandat w wysokości 1000 PLNRecydywamandat w wysokości 2000 PLN11 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51-60 km/hmandat w wysokości 1500 PLNRecydywamandat w wysokości 3000 PLN13 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61-70 km/hmandat w wysokości 2000 PLNRecydywamandat w wysokości 4000 PLN14 punktów karnych
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 71 km/h i więcejmandat w wysokości 2500 PLNRecydywamandat w wysokości 5000 PLN15 punktów karnych

Co należy podkreślić? Pamiętaj, że w przypadku popełnienia tego samego wykroczenia trzeba się liczyć z karą dwa razy wyższą niż w przypadku pierwszego przekroczenia dozwolonej prędkości. Czeka na Ciebie podwójna kara, jeśli recydywa nastąpi w ciągu dwóch lat od poprzedniego łamania prawa.

Konsekwencje prawne przekroczenia prędkości poza mandatem

Jak widzimy, stawki mandatów są wysokie. Jednak również nie zapominajmy, że złamanie przepisów drogowych wiąże się nie tylko z dotkliwymi konsekwencjami o charakterze finansowym. Zbyt mocne wciśnięcie pedału gazu oznacza także naliczanie punktów karnych a może nawet wiązać się z utratą praw jazdy. Exempli gratia, jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o 51-60 km/h kwota mandatu karnego wynosi 1500 PLN. Ale to nie wszystko, jak wynika z powyższej tabelki. Oprócz mandatu naliczane są punkty karne. W tym przypadku aż 13 punktów karnych.

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. To jest ważne zagadnienie. Ma znaczenie gdzie dokładnie dojdzie do tego wykroczenia. W przypadku, gdy przekroczysz dopuszczalną prędkość o przynajmniej 51 km/h w terenie zabudowanym, spotka Cię bardzo przykra sytuacja, o ile utrata praw jazdy stanowi dla Ciebie taką sytuację. Nie zależy to od pozostałych obciążeń. Prawa jazdy są odbierane na 3 miesiące. Możesz sobie pomyśleć, że przecież można wsiąść za kółko i bez praw jazdy. Mylisz się! Takie „bohaterstwo” drogo kosztuje – okres z 3 miesięcy wydłuży się do pół roku. A jeśli zostaniesz przyłapany po raz kolejny na jeździe bez praw jazdy, zostaniesz całkowicie pozbawiony uprawnień do prowadzenia pojazdami. Wtedy, jak będziesz chciał prowadzić samochód, będziesz musiał ponownie podejść do egzaminu państwowego.

A co jeżeli zechce nam się poczuć adrenalinę w żyłach w terenie niezabudowanym? Co jeśli tam przekroczymy prędkość o 50 km/h? Nikt nam praw jazdy nie odbierze. Ale mandat i punkty dostaniemy. Jednak warto się poważnie zastanowić, czy ryzykować. Przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h oznacza dużą liczbę punktów karnych. Tak więc, kolejne poważniejsze przewinienie może doprowadzić do tego, że na koncie naszym uzbierają się 24 punkty karne. Obecnie limit dla kierowców posiadających prawa jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty. Należy tu wspomnieć, że w przypadku młodych kierowców wystarczy 20 punktów I wtedy praw jazdy z nami już nie będzie!

Jak unikać mandatów za przekroczenie prędkości?

Pytanie to jest niezwykle ważne. Natomiast odpowiedź jest niezwykle prosta. Trzeba przestrzegać przepisów drogowych! Gdy przestrzegamy przepisów drogowych, nie grozi nam żaden mandat, nie grozi nam naliczanie punktów karnych albo utrata dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem.

Jednak każdy kierowca wie, że nie jest to takie proste. Jakie jeszcze rozwiązania istnieją?

Często kierowcy, żeby uniknąć płacenia mandatu, zwyczajnie nie odpowiadają na korespondencję Inspekcji Transportu Drogowego lub straży miejskiej. Służby powinny w ciągu 180 dni wystawić mandat albo w ciągu roku od zrobienia zdjęcia skierować sprawę do sądu. Jak się nie wyrobią, można odetchnąć spokojnie. Zgodnie z prawem, po roku czyn przedawnia się.

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez różnorodnych rozwiązań technicznych i informatycznych. Są one niezbędną częścią tego świata. A może nawet go kreują. Na rzeczywistość kierowcy również mają wielki wpływ.

Różne aplikacje informują o zbliżających się fotoradarach, przypominają o maksymalnej dozwolonej prędkości oraz dostarczają informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, ponieważ uczestnicy ruchu drogowego na bieżąco zgłaszają wypadki, etc. Tego typu programy również przypomną o odcinkowych pomiarach prędkości, patrolach drogówki, kontrolujących wybrane trasy a także o możliwych utrudnieniach na drodze. Podamy przykłady takich aplikacji: CamSam (aplikacja niemieckiej firmy Eifrig Media GmbH ostrzega o fotoradarach, o odcinkowych pomiarach prędkości na drogach w całej Europie), Rysiek, nawigacja NaviExpert firmy Telematics Technologies Sp. z o.o., Radarbot (skuteczny wykrywacz fotoradarów i prędkościomierz), Waze (darmowy program na smartfony z IOS i Androidem), Google Maps, Flitsmeister, Yanosik, YetiWay.

Mandat za przekroczenie prędkości – Podsumowanie

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, innymi słowy, przekroczenie dozwolonej prędkości. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, choć często bagatelizowane przez wielu kierowców, niesie za sobą poważne konsekwencje. Jak pokazaliśmy w tym artykule, przekroczenie prędkości to nie tylko kara finansowa, ale również prawna. Naliczenie punktów karnych czy nawet zawieszenie prawa jazdy mogą znacząco utrudnić życie każdemu z nas. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego i pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Niech ten artykuł będzie przypomnieniem o tym, jak ważna jest odpowiedzialna jazda i przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *