Kierowca z telefonem w ręku. Obrazek w artykule Mandat za telefon podczas jazdy. Co musisz wiedzieć o karach za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu?

Mandat za telefon podczas jazdy. Co musisz wiedzieć o karach za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu?

Mandat za telefon podczas jazdy – co robić? W dzisiejszych czasach telefon komórkowy zdecydowanie stanowi niezbędne element naszej złożonej rzeczywistości, w której różnorodne technologie odgrywają niezwykle istotną rolę. Ciężko sobie wyobrazić naszą codzienną działalność i współdziałania z innymi ludźmi bez używania telefonu komórkowego. Komórka służy nam jako narzędzie pracy albo edukacji. Komórka to komunikacja, a także dostęp do informacji, nawigacji albo rozrywki. Trzymanie komórki w ręku stało się dla współczesnego człowieka czymś naturalnym. Dlatego odłożenie telefonu komórkowego, niekorzystanie z niego podczas jazdy stanowi dla kierowcy takie wyzwanie.

W Polsce przepisy ruchu drogowego w sposób klarowny określają, że podczas jazdy kierowca nie może trzymać telefonu w rękach ani korzystać z niego w sposób rozpraszający uwagę. Podstawę prawną dla zakazu używania telefonów komórkowych w czasie prowadzenia pojazdu stanowi art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim, „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.

Mimo zakazu używania telefonu podczas jazdy niestety dużo kierowców łamie przepisy. Jednoznacznie wskazują na to statystyki policyjne. W 2022 roku policjanci ujawnili 52307 przypadków używania komórki bez zestawu głośnomówiącego. w czasie kierowania pojazdem. I są to tylko wykroczenia zarejestrowane przez policję. W tej liczbie nie są uwzględnione dane Inspekcji Transportu Drogowego. Bardzo często, korzystając z telefonu komórkowego, być może nawet nie do końca świadomie kierowca przekracza dozwoloną prędkość. A czym to skutkuje? Mandatami i naliczeniem punktów karnych. Ale przede wszystkim używanie telefonu komórkowego podczas jazdy zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Jest to potwierdzone zarówno danymi statystycznymi, jak i badaniami naukowymi, o czym mowa będzie poniżej.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce mandatów za telefon podczas jazdy, omawiając obowiązujące przepisy, konsekwencje ich łamania oraz praktyczne wskazówki dla kierowców.

Przeczytaj również: Jak odpocząć po jeździe samochodem?

Patrol wystawia mandat. Obrazek w artykule Mandat za telefon podczas jazdy. Co musisz wiedzieć o karach za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu?

Przepisy prawne dotyczące korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli chodzi o prawo, art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym zakazuje używania telefonów komórkowych w czasie prowadzenia pojazdu. Z tego przepisu wynika, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystanie z telefonu, a mianowicie trzymanie jego w ręku.

A co nas spotka, gdy zignorujemy ten zakaz?

Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy muszą się liczyć z nowym taryfikatorem mandatów. Zgodnie z nim, grzywna w wysokości 500 PLN zostanie nałożona przez policjantów na kierującego pojazdem, gdy ten będzie korzystał z telefonu komórkowego.

Ale to nie wszystko. Zwiększyła się liczba punktów karnych za to wykroczenie. Kierowca za kółkiem z komórką w ręku dostanie 12 punktów karnych. W tym miejscu należy przypomnieć, że zgodnie z kodeksem ruchu drogowego maksymalna ilość punktów karnych za wykroczenia drogowe to 24.

Nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby zrozumieć, że dwa mandaty za korzystanie z telefonu oznaczają wyczerpanie całego limitu punktów karnych. Każdy kolejny punkt zbliża nas do utraty prawa jazdy. Czy chcemy tego? Wsiadając za kółko i rzucając bieg, Pamiętaj również, że teraz „komórkowe” wykroczenie może także zarejestrować fotoradar lub monitoring miejski.

Dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych spowodowanych korzystaniem z telefonu komórkowego

Ważne dane statystyczne nam dostarcza Instytut Transportu Samochodowego, który od 1952 roku prowadzi badawczo-wdrożeniową działalność naukową w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo w transporcie i ruchu drogowym, oddziaływanie na klimat i środowisko, informatyzacja transportu oraz ekonomika transportu drogowego. Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego jednoznacznie wskazują, że nawet 25 procent wypadków drogowych jest spowodowanych korzystaniem z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Dużo do myślenia dają wyniki analiz przeprowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zgodnie z wynikami tych badań, nawet 90 procent wypadków drogowych jest skutkiem błędnej decyzji kierowcy, który nie dostrzegł zagrożenia w odpowiednim momencie i nie zatrzymał pojazdu.

Śmiało można orzec, że oderwanie wzroku nawet na jedną sekundę może spowodować wypadek drogowy. Prowadząc samochód, wydaje nam się, że tylko szybko rzucimy okiem na komórkę, żeby odczytać wiadomość. Właśnie w tym momencie może powstać niebezpieczna sytuacja, w skutek czego to nawet szybkie spojrzenie na telefon może nam bardzo drogo kosztować.

Należy też pamiętać, że rozmowa jest aktywnością, która angażuje nasze procesy poznawcze. Może się wydawać, że zwykła rozmowa z kolegą w żaden sposób nie wpłynie na naszą skuteczność za kółkiem. Nieprawda. Rozmowa powoduje rozproszenie uwagi. A to z kolei może doprowadzić do wypadku.

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia nam niezwykle ważne wyniki badań w zakresie omawianej tematyki. Jej badania pokazują, że samochód jadący z prędkością 90 km/h w ciągu 5 sekund pokonuje 125 metrów. Nawet na takim, jakby mogło się wydawać, krótkim odcinku może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli będziemy patrzeć na drogę, będziemy mogli zareagować i nie narażać naszego zdrowia i życia a także innych uczestników ruchu drogowego.

A jeśli w tym czasie nasz wzrok będzie skupiony na ekranie telefonu komórkowego? Odpowiedź jest oczywista. Potrzebujemy dwóch sekund, żeby zahamować. Pół sekundy to dotarcie do mózgu sygnału o zagrożeniu. Kolejne pół sekundy – wysyłanie sygnału z mózgu do prawej nogi, która naciska pedał hamulca. Także musimy doliczyć czas reakcji układów w samochodzie. Więc 5 sekund mogą mieć wielkie znaczenie. Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz przeglądać Facebooka lub Instagram.

Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego w samochodzie. Czy jest to możliwe?

Biorąc pod uwagę wszystko o czym była mowa wyżej, można odnieść wrażenie, że zanim uruchomimy silnik samochodu telefon komórkowy najlepiej schować w bagażniku i wyciągnąć go stąd dopiero wtedy, gdy z auta wysiądziemy. Nie. Kierowca może mieć telefon pod ręką. Ale trzeba przestrzegać zasad, dbając o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Możemy wskazać następujące podstawowe zasady.

– Uchwyt na telefon. Właśnie w uchwycie na telefon musi być Twoja komórka. Ważne, żebyś Zainstalował uchwyt na odpowiedniej wysokości, która będzie dostosowana do Twojej pozycji za kierownicą. Czy wiesz, że w przypadku gwałtownego hamowania siła uderzeniowa dynamicznie wzrasta oraz że waga niewielkiego telefonu zwiększa się do nawet 10 kilogram? Zwykły latający smartphone może wyrządzić wiele szkód. Zanim wyruszysz w podróż, przymocuj telefon do kratki nawiewu, deski rozdzielczej, slotu CD albo szyby.

– Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy komórka jest naładowana. Szukanie ładowarki i podłączanie do niej komórki w trakcie jazdy zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

– Wiadomo, że w obecnych czasach cały czas otrzymujemy różne powiadomienia albo ktoś do nas dzwoni. Warto przełożyć wszystkie rozmowy na później. To zwłaszcza dotyczy rozmów ważnych albo tych rozmów, które mogą stresować. Chodzi o to, żeby w trakcie jazdy uwaga nasza koncentrowała się na prowadzeniu auta a nie na skomplikowanej rozmowie. Najlepiej wszystkie powiadomienia wyciszyć.

– Prowadząc auto, korzystamy z nawigacji. Zwiększ jej głośność. Wtedy nie trzeba będzie spoglądać na ekran co chwila.

– Korzystanie z telefonu komórkowego przy użyciu funkcji rozpoznawania głosu. To również może być bardzo przydatne.

– Pisanie wiadomości w czasie jazdy. To rzecz niedopuszczalna. Odłóż pisanie wiadomości i np. przyglądanie stron internetowych na później. Gdy nie będziesz już za kierownicą, zrobisz to wszystko bezpiecznie, szybciej i znacznie skuteczniej. Można włączyć funkcję odczytywania Smsów na głos.

Współczesne technologie dają różne możliwości. Jednak musisz ograniczyć do minimum korzystanie z komórki w trakcie prowadzenia auta. Nasz mózg nie jest urządzenie multitaskingowym. Wbrew wszystkim tezom rzucanym przez amatorów w dziedzinie psychologii, naukowcy twierdzą, że mózg ludzki skupia uwagę na jednej rzeczy, na jednym działaniu. Dlatego lepiej prowadzić auto a oddzwonić później. Lepiej bezpiecznie i skutecznie prowadzić auto a odpisać na wiadomości później. Nawet jeśli nie odrywamy rąk od kierownicy, każda dodatkowa działalność/aktywność rozprasza naszą uwagę, a to może źle się skończyć.

Zestaw głośnomówiący. To dobre rozwiązanie dla kierowcy. W Twoim smartfonie na pewno jest taki wbudowany system. Ale korzystanie z niego nie jest dobrym pomysłem. Silnik auta powoduje hałas. Ten wbudowany system raczej nie poradzi sobie z odgłosem. Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest wbudowany w samochodzie system, umożliwiający połączenie pojazdu z telefonem komórkowym. Używając takiego systemu, będziesz miał zupełnie inną jakość połączeń, ponieważ dźwięk jest emitowany przez głośniki samochodu.

Wsiadając za kółko, pamiętaj, że podczas jazdy nie możesz korzystać z telefonu komórkowego, trzymając go w rękach. Możesz korzystać z nawigacji albo używać zestawu głośnomówiącego. Najważniejsze, żeby przy tym nie odrywać rąk od kierownicy. Także należy pamiętać, że stojąc na czerwonych światłach i w korkach używanie telefonu również jest zabronione. Z telefonu można korzystać tylko podczas postoju pojazdu. Zgodnie z artykuł 2 ustęp 30 ustawy Prawo o ruchu drogowym, postój auta jest zdefiniowany jako „unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż jedną minutę”.

Mandat za telefon podczas jazdy – Podsumowanie

Korzystanie z telefonu podczas jazdy nie jest tylko wykroczeniem podlegającym karze w postaci mandatu za telefon, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Każda chwila rozproszenia uwagi za kierownicą może mieć tragiczne skutki, nie tylko dla kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Zdecydowanie chwilowa rozmowa albo sprawdzenie wiadomości nie są warte ryzyka.

Współczesne technologie oferują wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają na bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Zestawy głośnomówiące lub asystenci głosowi. Zamiast narażać się na konsekwencje w postaci mandatu za telefon czy potencjalnego wypadku, warto skorzystać z tych rozwiązań i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz bezpieczeństwo innych na drodze.

Niech ten artykuł posłuży jako przypomnienie o odpowiedzialności każdego kierowcy i zachęta do świadomego i bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego za kierownicą.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *