Transport drobnicowy co to takiego? Jak wygląda przewóz drobnicy?
Transport drobnicowy to gałąź branży TSL, która zajmuje się przewozem jednostek ładunkowych o niewielkich gabarytach. Dotyczy takich ładunków jak skrzynie, palety, worki, paczki czy kartony. Jest to niezwykle ważna dziedzina transportu, ponieważ przemieszczanie małych jednostek ładunkowych stanowi kluczowy element w łańcuchu dostaw. W artykule wyjaśniamy, jak zorganizować transport drobnicowy i kto może świadczyć takie usługi.
Jak wygląda przewóz drobnicy?
Charakterystyczne dla transportu drobnicowego jest duże rozproszenie różnych odbiorców oraz nadawców przesyłek, co za tym idzie większe komplikacje przy jego organizacji. Kolejną rzeczą typową dla takiego rodzaju przewozu jest dłuższy czas przesyłki ze względu na dodatkowe operacje, które trzeba wykonać, aby transport był możliwy oraz opłacalny.
Transport drobnicowy jest kompletowany przez spedytora i transportowany jako ładunek zbiorczy do klienta docelowego. Niesie to za sobą większe zaangażowanie środków finansowych — częstszy przeładunek wiąże się z potrzebą wynajmu większej ilości przestrzeni magazynowych czy kosztami przewozu na krótszych trasach. Dlatego też taki rodzaj transportu nazywa się również etapowym. Kierowca odpowiedzialny za taki przewóz musi ściśle trzymać się wcześniej ustalonej trasy, ponieważ na niej znajdują się przystanki przeładunkowe transportu drobnicowego.
Cechy transportu drobnicowego
Taki rodzaj transportu ma swoje cechy charakterystyczne.
Należą do nich:
- mniejszy koszt transportu,
- rozliczanie na podstawie wielkości oraz wielkości towarów,
- różne kształty transportowanych towarów,
- konsolidacja przesyłek,
- różnorodność opakowań,
- rozproszenie odbiorców oraz nadawców,
- niewielka masa pojedynczej przesyłki.
Rodzaje towaru drobnicowego
Rodzaje ładunków drobnicowych można podzielić na dwa typy. Pierwsze to ładunki drobnicowe w opakowaniach jednostkowych np. klatkach, bębnach, workach, beczkach, kartonach czy skrzyniach. Drugim są przesyłki bez opakowania. Oba typy można podzielić na towary drobnicowe na paletach i bez nich.
Czego nie przewozi się transportem drobnicowym?
Transport drobnicowy tak jak inne gałęzie transportu, również jest ograniczony przepisami prawnymi czy samej specyfiki takiego rodzaju transportu oraz odrębnych przepisów dotyczących przewozu tego konkretnego towaru.
Do transportu drobnicowego nie należy włączać przesyłek, które wymagają przewozu w specjalnych warunkach. Przede wszystkim z transportu drobnicowego się wyklucza:
- zwierzęta,
- żywe rośliny,
- materiały wybuchowe,
- broń,
- towary ponadgabarytowe,
- towary z krótkim terminem ważności,
- papiery wartościowe,
- wyroby jubilerskie,
- wyroby niebezpieczne,
- niektóre towary niebezpieczne.
Przebieg transportu towaru drobnicowego
W takim rodzaju transportu niezwykle istotne są szczegóły, o które bardzo skrupulatnie należy zadbać. Niezwykle ważne jest, aby wszystko odbywało się na czas oraz zgodnie z wytycznymi. Istotne jest również, by taki transport był korzystny finansowo zarówno dla przewoźników, jak i klientów. Kluczowym aspektem w tym przypadku jest dobre zarządzanie towarem w przestrzeni ładunkowej. Znaczenie ma również kolejność, kształt, waga oraz zabezpieczenie towaru.

Przygotowanie transportu w przypadku ładunku drobnicowego
Niezwykle istotne w transporcie drobnicowym są aspekty organizacyjne. W tym przypadku ogromne znaczenie ma przygotowanie transportowanego ładunku. Trzeba być bardzo dokładnym w tej kwestii.
Podstawową czynnością jest odpowiednie zabezpieczenie przesyłki, aby w trakcie transportu nie była podatna na zniszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też dobranie odpowiedniego opakowania, które uchroni transportowany towar przed działaniem czynników zewnętrznych. Musi być to takie opakowanie jak np. karton, beczka czy skrzynia. Dodatkowo wymaganym zabezpieczeniem jest zadbanie o to, aby ładunek nie miał możliwości przemieszczania się — warto w takiej sytuacji zastosować podwójne opakowania transportowe (folię bąbelkową czy tekturki).
Jakie są oznaczenia transportu drobnicowego?
Warunkiem bezpiecznej i szybkiej realizacji usługi transportu drobnicowego jest odpowiednie jej oznakowanie. Ono ułatwi łatwe odnalezienie konkretnych przesyłek w przestrzeni ładunkowej.
W transporcie drobnicowym wyróżniamy cztery rodzaje oznakowań. Należą do nich oznakowanie:
- manipulacyjne — zawierają informację, w jaki sposób obchodzić się z danym ładunkiem,
- niebezpieczne — mówią o takich cechach ładunku, które mogą być zagrożeniem dla ludzi i ich otoczenia,
- informacyjne — mówią o specyfice danego towaru,
- zasadnicze — mają za zadanie identyfikować przesyłkę.
Jakie dokumenty są niezbędne do przewozu drobnicy?
Odpowiednie przygotowanie przesyłki drobnicowej do transportu wymaga sporządzenia stosownego listu przewozowego. W tym dokumencie powinno być zawarte miejsce nadania oraz odbioru towaru. Dodatkowymi informacjami widniejącymi w liście przewozowym musi być właściwe oznakowanie, które pozwoli zidentyfikować przewożone towary. Zawiera on również wskazania odnośnie sposobu postępowania z towarem, ilości ładunku oraz dokładne jego wymiary.
Dzięki takiemu przygotowaniu przesyłki łatwiej będzie uniknąć pomyłek podczas rozładunku i załadunku. Jeśli przewoźnik nie zadba o odpowiednie przygotowanie, może to skutkować tym, że towar będzie podatny na uszkodzenia lub utraci swoją wartość użytkową.
Ważne jest, aby wspomniane oznakowanie umieszczone było w widocznym miejscu opakowania — tzn. tak, żeby przewoźnik łatwo je zlokalizował. Warto dodać, że jeśli przesyłany towar ma dużą wartość, warto zadbać o jego ubezpieczenie.
Jak wygląda transport drobnicowy?
Transport drobnicowy teoretycznie można by było przewozić jednym pojazdem, po drodze doładowywać i później rozładowywać towar w różnych miejscach. Jednak optymalizacja takiego sposobu przemieszczania byłaby niezwykle trudna. Zdecydowanie lepiej podejść do tego w sposób systemowy. Może on mieć różnorodną formę.
Przykładowy system, w którym głównym celem będą ładunki drobnicowe może wyglądać następująco.
Firma zajmująca się transportem drobnicowym dzieli sobie kraj na regiony, np. województwa. W tych regionach podległe oddziały lub partnerzy odbierają przesyłki od klientów. Następnie zawożą je do magazynu lokalnego, z którego towar przewożony jest do magazynu centralnego. W takim miejscu następuje konsolidacja i towary wyruszają linią drobnicową (transport krajowy) do magazynu docelowego. Jak już transport zostanie dostarczony do magazynu, cały proces jest powtarzany tylko w przeciwnej kolejności. Przesyłki dzieli się i przesyła do odpowiednich magazynów regionalnych, z których następuje dostawa do klienta docelowego.
Wady i zalety takiego rodzaju przewozu
Jak każdy rodzaj transportu tak i ten drobnicowy ma swoją specyfikę, z czego wynikają jego dobre i złe strony. Poniżej wymienimy główne wady i zalety tego rodzaju transportu.
Transport drobnicowy — wady
- trudność zabezpieczania ładunków, co może doprowadzać do uszkodzenia towarów,
- załadunek nie pozwala na wykorzystanie pełnej przestrzeni magazynu i całego pojazdu,
- bardzo długi czas przeładunku.
Transport drobnicowy — zalety
- stosunkowo niewielkie koszty przejazdu i możliwość optymalizacji kosztów magazynowania,
- możliwość transportu towarów o różnych kształtach w wielu opakowaniach,
- łatwe docieranie do wielu klientów w krótkim czasie.
Podsumowując, transport drobnicowy jest kluczowy dla funkcjonowania wielu branż, w tym handlu detalicznego, przemysłu i produkcji. Istnieją różne rodzaje transportu drobnicowego, w tym transport morski, lotniczy i kolejowy, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i korzyści. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj transportu drobnicowego, który najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom i wymaganiom. Dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu i rozwijającemu się rynkowi transportowemu transport drobnicowy będzie nadal rozwijał się i dostarczał produkty na czas i w dobrym stanie.