transport lodówki

Transport lodówki, jak bezpiecznie przewozić lodówkę

Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzka jest złożonym przedsięwzięciem o charakterze logistycznym. Żeby zrealizować to przedsięwzięcie skutecznie, należy wszystko dokładnie zaplanować. Wtedy przewożone przedmioty nie zostaną uszkodzone i będą służyły na nowym miejscu zamieszkania, a sama przeprowadzka nie będzie kosztowała tyle nerwów ich właścicieli. Lodówka jest ważnym, a wręcz niezbędnym, artykułem gospodarstwa domowego. Jak powinien wyglądać transport lodówki, aby nie uległa uszkodzeniu? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.

Transport lodówki bez uszkodzeń

Nie jest tajemnicą, że podczas przeprowadzek nierzadko pojawiają się problemy związane z przewożeniem sprzętów AGD. Podczas transportu lodówka ze względu na swoje gabaryty, a także specyficzną konstrukcję, może ulec uszkodzeniu. W trakcie transportu mogą pojawić się drobne uszkodzenia, ale też poważne usterki. W najgorszym przypadku mechanizm sprzętu zostanie uszkodzony. W konsekwencji lodówka nie będzie się nadawać do dalszego używania. Dlatego rodzi się zasadnicze pytanie, jak zorganizować transport takiego ważnego sprzętu AGD jak lodówka, żeby urządzenie to bezpiecznie i w całości zostało przewiezione.

Jak się przygotować do transportu lodówki?

Przewożąc lodówkę, trzeba najpierw zaplanować to przedsięwzięcie. Należy zaopatrzyć się w odpowiednio duży środek transportu i zabezpieczyć sprzęt AGD. Może się wydawać, że przewożenie lodówki da się przeprowadzić na własną rękę. Specjaliści jednak zalecają nie robić tego w pojedynkę. Czemu? Lodówka jest urządzeniem dużym. Aby bezpiecznie ją przetransportować, potrzebne są co najmniej dwie osoby. Warto poprosić o pomoc osobę zaufaną. Synchronizacja działań uchroni lodówkę przed uszkodzeniem podczas przenoszenia, a nam zapewni bezpieczeństwo. Istotne jest też odpowiednie przygotowanie do przejazdu.

Łatwiej będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy przewozowej, niż organizować ten proces samemu.

Przygotowania lodówki do transportu

Zanim rozpoczniemy naszą operację logistyczną, której celem jest przewiezienie lodówki, trzeba odłączyć ją od prądu. Najlepiej zrobić to 3 do 4 godzin wcześniej.

Po odłączeniu od prądu wyjmujemy produkty spożywcze, rozmrażamy i oczyszczamy lodówkę.

Gdy chłodziarka i zamrażalnik zostały opróżnione z całej zawartości, należy zadbać o zabezpieczenie drzwi i obudowy. W celu ochrony przed zarysowaniami delikatnej powierzchni można szczelnie owinąć lodówkę folią stretch. Folie stretch służą do stabilizacji i zabezpieczania towarów w czasie jazdy i składowania. Folia ta jest szczelna. Stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią, porysowaniem, zabrudzeniem, zanieczyszczeniem i innymi czynnikami szkodliwymi. Drzwi warto zakleić przezroczystą taśmą, żeby nie otwierały się podczas przenoszenia. Krawędzie i rogi urządzenia można ochronić, mocując do nich kawałki styropianu. Dzięki temu transport lodówki poziomo będzie bezproblemowy i przebiegnie sprawnie.

Jak samemu przewieźć lodówkę?

Jeżeli postanowiliśmy, że transport lodówki zrealizujemy sami, to koniecznie należy sprawdzić, czy w wykorzystywanym przez nas pojeździe sprzęt na pewno się zmieści. Można zmierzyć urządzenie wzdłuż i wszerz oraz zweryfikować przestrzeń dostępną w pojeździe. Koniecznie trzeba odpowiednio zabezpieczyć wystające elementy. Problemem może być to, że urządzenie zasłania pole widzenia kierowcy lub w inny sposób utrudniać prowadzenie samochodu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z samochodu dostawczego. Pojazd osobowy również może się sprawdzić. Będzie jednak niezbędne złożenie tylnych siedzeń.

Nie ma znaczenia, jak zamierzasz transportować lodówkę. Warunkiem koniecznym jest wyciągnięcie z niej wszystkich elementów. Chodzi tu oczywiście nie tylko artykuły spożywcze. Trzeba zająć się usunięciem półek, pojemników, a także kratek wentylacyjnych. Te wszystkie elementy warto przygotować do przewożenia osobno. Unikniemy w ten sposób ich urwania lub uszkodzenia.

Transport lodówki w pozycji leżącej czy w pionie?

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia w trakcie przewożenia jakiegokolwiek sprzętu AGD. Jeśli chodzi o tak drogi, a przy tym niezbędny sprzęt, jak lodówka również musimy szczególnie uważać. W tym całym przedsięwzięciu kwestią kluczową, na którą na pewno warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie ułożenie lodówki. Nie powinna ona przemieszczać się w pojeździe. Jeśli sprzęt nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, może łatwo dość do zniszczenia wystających elementów, na przykład rączki.

Zabezpieczenie stanowi między innymi odpowiednie ułożenie sprzętu AGD w pojeździe. Jak najlepiej przewozić lodówkę — w pozycji poziomej czy pionowej? Eksperci są zgodni w opinii, że podczas transportu lodówki bezpieczniejszy będzie pion.

Transport lodówki w pionie

Jak już zostało wspomniane wyżej, najbezpieczniejszy i polecany przez producentów sprzętów AGD jest transport lodówki w pionie. Związano to z tym, że w pozycji stojącej nie ma ryzyka przeciekania oleju sprężarkowego do instalacji chłodzącej. Wyciek mógłby trwale uszkodzić urządzenie. Ryzyko istnieje, jeśli przewóz lodówki odbywa się w pozycji leżącej. Dlatego, nawet podczas przenoszenia, nie zaleca się układania lodówki całkiem na płasko. Producenci wskazują, że maksymalne dopuszczalne odchylenie to kąt 75°. Należy pamiętać o tej regule również podczas mocowania ładunku w pojeździe. Trzeba zachować odpowiedni spadek — górna część sprzętu musi być wyżej.

transport lodówki
Transport lodówki przeprowadźmy tak, aby jej nie uszkodzić — to przecież ważny sprzęt.

Zabezpieczenie lodówki do przewozu w pionie

Choć jest lepszym wyborem, to w przypadku transportu w pionie też istnieje ryzyko. Nierówności na drodze, czy wykonywanie gwałtownych ruchów podczas manewrów mogą powodować otwieranie drzwi lodówki i przemieszczanie ruchomych elementów. Konieczne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie, np. pasami mocującymi. Warto też przymocować taśmą klejącą wszystko, co może się urwać. Pamiętajmy, że problem stanowią zarówno wymiary lodówki, jak i jej ciężar. Nacisk na pasy zabezpieczające jest duży, więc muszą być one odpowiednio mocne.

Przenoszenie lodówki

Prawidłowe przenoszenie lodówki też jest kwestią istotną. Warto to zrobić tak, aby jej nie uszkodzić. Niestety, podczas przenoszenia zachowanie pozycji pionowej, co jest zalecane, nie jest łatwe, a często wręcz okazuje się niemożliwe. Lodówka jest sprzętem, który może ważyć od 30 do 80 kilogramów. Dla bezpiecznego przenoszenia potrzeba co najmniej dwóch osób. W tym duecie jedna osoba chwyta za obudowę u podstawy. To ta osoba odczuje ciężar urządzenia. Druga osoba stabilizuje górną część lodówki. Należy pamiętać, żeby nie chwytać za newralgiczne elementy, na przykład skraplacz.

Sporym wyzwaniem może okazać się wniesienie lodówki po schodach. Wówczas mocno odczujemy jej ciężar, a zakręty będą dodatkowym utrudnieniem.

Jak bezpiecznie przewozić lodówkę poziomo?

Nie każdy ma do dyspozycji samochód dostawczy. A prawidłowe ułożenie chłodziarki w samochodzie osobowym nie jest zadaniem takim łatwym do wykonania. Aby sprzęt stanął w pionie, konieczne są liny i pasy zabezpieczające. Jeśli jednak musimy przewieźć lodówkę w pozycji leżącej, należy spełnić ściśle określone warunki.

Lodówka powinna zostać umieszczona na odpowiednim boku. Którym? Tu może przyjść z pomocą schemat w instrukcji obsługi. Można się z niego dowiedzieć, gdzie zamontowano część tłoczną i ssawną agregatu. Część tłoczna powinna być na dole. Oprócz tego zazwyczaj producenci dołączają do instrukcji obsługi również wskazówki dotyczące transportu, które na pewno mogą się przydać. Pozwolą umieścić chłodziarkę wewnątrz pojazdu w taki sposób, żeby była zabezpieczona przed samoistnym przemieszczaniem podczas jazdy. Nagłe hamowanie lub ostre zakręty nie zniszczą wówczas naszego sprzętu. Warto także zadbać o to, żeby pozostałe przewożone rzeczy nie obijały lodówki. Mogą one wywołać sporo szkód – nie tylko zarysowania albo wgniecenia, ale także uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Po jakim czasie można włączyć lodówkę?

Planując przewożenie lodówki, należy odpowiednio ją przygotować. Trzeba ją odłączyć od prądu. Przewozić można tylko pustą lodówkę. To jednak nie koniec ważnych spraw.

Kiedy już skutecznie i pomyślnie przeprowadzimy całą skomplikowaną operację, jaką bez wątpienia jest transport lodówki, nie można od razu z niej korzystać. Musimy poczekać na ten moment nawet do 12 godzin.

Dlaczego nie można od razu włączyć sprzętu po transporcie?

Problem polega na tym, że transport chłodziarki w pozycji leżącej powoduje przemieszczanie się oleju sprężarkowego. Trzeba poczekać, ponieważ olej z agregatu musi ścieknąć na swoje miejsce. Dopiero wtedy wszystko będzie funkcjonowało poprawnie. Lodówka potrzebuje na to nawet dwunastu godzin. Można ustawić urządzenie w wybranym miejscu w nowej kuchni, ale podłączyć do gniazdka elektrycznego dopiero po upływie tego czasu.

Nie jest to łatwe, ale fakt, że lodówkę można przewozić, wiele ułatwia. Nie trzeba kupować nowej po każdej przeprowadzce. To oszczędność dla każdego, kto często zmienia adres, a także tych, którym lodówka popsuła się tuż przed przeniesieniem do innego mieszkania. Można ją kupić bez obaw, że za chwilę znowu będziemy zmieniać.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *