Parkowanie w poprzek. Obrazek w artykule Mandat za parkowanie. Jak uniknąć kary i dobrze parkować?

Mandat za parkowanie. Jak uniknąć kary i dobrze parkować?

Mandat za parkowanie – jak go uniknąć? Każdy kierowca zna to uczucie – wracasz do samochodu i na przedniej szybie widzisz biały papierek. Mandat za złe parkowanie. W Polsce problem nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów staje się coraz bardziej powszechny, a straż miejska nie próżnuje, wystawiając mandaty za najmniejsze nawet przewinienia. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie najczęściej popełniamy błędy i jak uniknąć kary za nieprawidłowe pozostawienie samochodu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przybliżając Wam przepisy oraz dając praktyczne porady dotyczące parkowania.

Przeczytaj również: Mandat za brak pasów

Ćwiczenie parkowania. Obrazek w artykule Mandat za parkowanie. Jak uniknąć kary i dobrze parkować?

Mandat za złe parkowanie pojazdu – wprowadzenie do tematu

Najczęstszą przyczyną, dla której kierowcy zdecydują się postawić swój samochód w obszarze niedozwolonym jest niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Z tego powodu wykorzystują do tego każdą wolną przestrzeń, tym samym nie zważając na to, czym grozi parkowanie na miejscu zakazanym. Taka decyzja kierowcy może skutkować szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji.

Brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych to problem wielu dużych miast. Rozwiązaniem, które pomaga z tym walczyć jest budowa nowych parkingów no osiedlach, wokół centrów handlowych, czy też innych miejscach o wzmożonym natężeniu ruchu. Jednak nie zawsze jest to wystarczające rozwiązanie, aby zaspokoić takiej potrzeby w odpowiednim stopniu. To właśnie prowadzi do sytuacji, w jakiej kierujący pojazdem w ferworze obowiązków dnia codziennego czy też rezygnacji podczas szukania miejsca parkingowego niezwykle często lekceważą przepisy.

Dlaczego zatem kierowcy otrzymują mandat za parkowanie?

Głównym tego powodem jest to, że po zostawienie samochodu w miejscu niedozwolonym jest bardzo poważnym wykroczeniem. Pojazd zaparkowany w niedozwolonym miejscu może stanowić utrudnienie w płynności ruchu pieszych oraz ruchu drogowym. Kierowcy, którzy nie stosują się do związanych z tym przepisów mogą zostać ukarani lub też ich pojazd może zostać odholowany. Kiedy kierowcy grozi mandat za parkowania? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

Zakaz parkowania. W jakich miejscach obowiązuje?

Za parkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu oznacza brak kierowcy nie tylko przewidziane w taryfikatorze kary finansowe, ale również punkty karne. Właśnie to jest głównym powodem, dla którego każdy kto nie chce z czasem zbankrutować lub stracić prawo jazdy powinien zdawać sobie sprawę gdzie może bezpiecznie zostawić swój samochód bez ryzyka odholowania oraz odszywania mandat za parkowanie. Przepisy, które określają bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym bardzo precyzyjnie określają, w którym miejscu postój jest zabroniony. Wśród niech możemy wymienić:

 • w obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, która przekracza 16 ton, czy też o długości, która przekracza 12 metrów poza wyznaczonymi do tego celu parkingami,

 • w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w takim celu,

 • przed oraz za pojazdem kolejowym, po jednej i drugiej stronie drogi, na odcinku za przejazdem kolejowym do słupka wskaźnikowego z jedną kreską,

 • miejscu utrudniającym wjazd lub dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu,

 • miejsce utrudniające wyjazd lub też wjazd do bramy, garażu, wnęki postojowej lub parkingu.

Kierowcy grozi również mandat za parkowanie na drodze pożarowej. W W sytuacji wystąpienia pożaru właściciel samochodu może liczyć się z po ciągnięcie do odpowiedzialności za utrudnianie działań ratowniczych. Grozi to karą aresztu lub grzywny do 500 zł. Dotyczy to również blokowania przejazdu karetek lub innych służb ratunkowych.

Kierowcy którzy zamierzają bezpiecznie zaparkować samochód powinny zwracać uwagę na wyznaczone miejsca dla określonych grup społecznych, specjalne miejsca parkingowe. Szczególnie dotyczy to galerii handlowych dworców czy innych miejsc o większym natężeniu ruchu – gdzie możemy znaleźć wiele miejsc dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, miejsc rodzinnych czy inaczej uprzywilejowanych samochodów. W przestrzeni takiej może się znaleźć bardzo dużo źle oznaczonych taksówek. Nieuprawnione parkowanie no ich postoju także grozi karą mandatu.

Wydają się oczywiste również zasady, które dotyczą zatrzymania samochodu na autostradzie przy drodze ekspresowej. Takie manewry dozwolone są tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W sytuacji awarii czy jakichkolwiek innych problemów z prowadzeniem samochodu, kierowca ma obowiązek usunąć auto z jezdni oraz ostrzec pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowym aspektem jest fakt, że kierowca zawsze powinien zwracać uwagę na znaki drogowe. Właśnie one mają lepiej informują gdzie parkowanie pojazdu jest niedozwolone.

Niezwykle ważne jest to, aby w przestrzeni miejskiej nie blokować miejsc dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. Bowiem są one należne tylko osobom posiadającym uprawnienia jakie wynikają z odpowiedniej grupy inwalidzkiej.

Parkowanie w niedozwolonym miejscu – na przykład na chodniku także grozi mandatem. Taka kara może być wystawiona przez funkcjonariusza policji oraz straży miejskiej, z tego powodu że stanowi to również wykroczenie drogowe.

Mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu – najczęstsze przypadki kierowców

Wydaje się, że przestrzeganie przepisów oraz znaków drogowych, który zna każdy posiadające prawo jazdy to wystarczające gwarancja, aby uniknąć mandatu. Jednak wypadki zdarzają się nawet najlepszym, a ich konsekwencją jest otrzymanie mandatu.

Parkowanie na zakazie to wbrew pozorom jedna z najczęściej występujących przyczyn wystawiania mandatu przez straż miejską czy policję. Problematyczna w takich sytuacjach jest uśpiona czujność kierowców.

Niezwykle częstą pułapką dla kierowców jest popularny znał B-36 (zakaz zatrzymywania się). Bywa on niezauważalny, a mandat przewidziany za jego zlekceważenie może wynosić nawet 100 zł oraz 1 punkt karny.

Kiedy parkujemy samochód należy bardzo dokładnie przyjrzeć się obecnym oznaczeniom – niektóre z nich widać tylko z odpowiedniej perspektywy. Zbagatelizowanie lub niezauważenie znaku B-35 (zakaz postoju pojazdu) także może narazić kierowcę na otrzymanie mandatu.

Chodnik również nie jest odpowiednim miejscem do zaparkowania samochodu jeśli kierowca nie pozostawi miejsca dla pieszych – taka przestrzeń powinna wynosić 1,5 metra. Mandat za parkowanie na chodniku wyniesie kierowcę 100 zł oraz 1 punkt karny.

Dobrze jest pamiętać, że takie błędy w parkowaniu mogą spowodować zablokowanie drogi pieszym – dzieciom, rowerzystom czy osobom niepełnosprawnym, ponieważ stwarza realne zagrożenie dla ich zdrowia. Mandat za parkowanie w strefie zamieszkania czy też przekroczenia prędkości jest poważnym wykroczeniem. Trzeba więc zachować tutaj szczególną ostrożność oraz zweryfikować obowiązujące przepisy prawne zawarte w Kodeksie Ruchu Drogowego.

Ile może wynieść mandat za złe parkowanie?

Warto zastanowić się ile dokładnie wynosi mandat za złe parkowanie w niedozwolonym miejscu? Jednak należy pamiętać, że jest to zależne od rangi oraz rodzaju wykroczenia.

Mandat 100 złotych

Taki mandat zapłacimy w momencie kiedy zaparkujemy:

 • na chodniku,

 • drodze dla rowerów,

 • miejscu utrudniającym wjazd oraz wjazd,

 • poza miejscem wyznaczonym w strefie zamieszkania,

 • mniej niż 10 metrów od przedniej strony znaków czy też sygnału drogowego,

 • przy lewej krawędzi jezdni,

 • w odległości mniej niż 15 metrów od oznaczenia przystanku autobusowego.

Mandat od 100 do 300 złotych

Mandat w takiej wysokości zapłacimy wtedy, gdy:

 • samochód jest niewidoczny lub utrudnia ruch,

 • zaparkujemy na przejściu dla pieszych lub w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia,

 • zostawimy samochód na jezdni poza obszarem zabudowanym w przypadku kiedy istniała możliwość zaparkowania poza światłem drogi,

 • zaparkujemy na przejeździe kolejowym lub tramwajowym lub w odległości 10 metrów od niego,

 • pozosstawimy auto na skrzyżowaniu lub w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania.

Mandat od 400 do 550 złotych

Wysokość mandatu w przedziale 400 a 550 grozi wtedy, gdy:

 • kierowca posługuje się w nieuprawniony sposób kartą parkingową dla pojazdów silnikowych jednocześnie ignorując znak zakazu wjazdu,

 • pozostawienie pojazdu w miejscach utrudniających wjazd lub wjazd,

 • zaparkowany pojazd stwarza utrudnienia w ruchu drogowym oraz wyjazd innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

Parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych

Postój pojazdu w takim miejsc jest to wydatek rzędu 800 zł. W tym miejscu warto wspomnieć o punktach karnych oraz opłatach dodatkowych za postój pojazdu na tzw. kopertach. Za nieprawidłowe parkowanie na tak oznaczonym miejscu grozi strata 5 punktów. Zdecydowanie większa kara jest przewidziana dla osoby, która sfałszuje kartę parkingową. Taki mandat może wynieść nawet 1200 zł oraz 7 punktów karnych.

Mandat za brak biletu parkingowego

Wysokość takiego mandatu wynosi 250 zł. Zwykle kwota ta podlega obniżeni nawet o kilkadziesiąt złotych, pod warunkiem, że zostanie opłacony w przeciągu 7 dni, Każdy taki mandat można opłacić przez internet lub bezpośrednio u straży miejskiej czy policji (radiowozy w dzisiejszych czasach radiowozy są wyposażone w terminale płatnicze).

Jak zaparkowany samochód podlega odholowaniu pojazdu? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Mandat za nieprawidłowe parkowanie samochodu nie należy do kar, które będą dla kierowcy najbardziej dotkliwe. Jeśli zaparkujemy na miejscu, w którym utrudniamy ruch łun zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. W takiej sytuacji kierowca może liczyć się nawet z odholowaniem jego pojazdu na parking depozytowy (koszt postoju na takim parkingu to nawet kilkaset złotych na dobę). W sytuacji, kiedy pojazd nie zostanie zabrane z parkingu w ciągu trzech miesięcy przechodzi na własność gminy.

Kto decyduje o przyznaniu mandatu za parkowanie?

Decyzje o odholowaniu samochodu może podjąć zarówno straż miejska jak i policja. Właściciel auta zostanie w takiej sytuacji obciążony kosztami nie tylko mandatu, ale również usługą lawety (będzie to kwota kilkuset złotych). Do tego należy również doliczyć koszt samego odholowania samochodu.

Problematyczne może okazać się również ustalenie osoby, która zdecydowała usunięciu samego pojazdu z konkretnej lokalizacji. Tam będzie możliwość odebrania skołowanego samochodu. Tak czy inaczej dobrze jest pamiętać, że wszystkie koszty związane z lawetą, holowaniem czy postojem pojazdu na parkingu depozytowym pozostają w gestii właściciela samochodu. Takka „przygoda” może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ich dokładna wysokość zależy od tego w jakim mieście zaistnieje taka konieczność oraz z jakiego parkingu zostanie zabrane auto.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której dojdzie do opóźnienia opłacenia mandatu, wówczas kierowcę czekają nie łatwe konsekwencje. W takiej sytuacji Urząd Skarbowy ma prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W wyniku, którego kierowca może zostać obciążony kosztami postępowania oraz odebraniem kwoty nałożonej kary z podatku.

Czy mamy prawo odwołać się od wystawionego mandatu?

Już mamy świadomość tego, że zatrzymanie pojazdu w nieodpowiednim miejscu może grozić otrzymaniem mandatu. Jednak czy jest szansa, aby się od takiej kary odwołać?

Wezwanie od straży miejskiej u każdego budzi bardzo silne emocje, to mimo wszystko warto podejść do tematu spokojnie i racjonalnie oraz w odpowiedni sposób opracować strategie swoich działań. Trzeba przeanalizować całą sytuacje i, odnieść się do przepisów oraz podjąć odpowiednie kroki.

Odwołanie się od mandatu za nieprawidłowe miejsce postoju pojazdu należy zacząć od napisania wniosku o jego uchylenie. Gotowe wzory z możliwością ich pobrania znajdziemy w internecie Wniosek taki należy złożyć do sądu rejonowego. Później pozostaje czekać na listowną odpowiedź sądu.

Następnym krokiem jest udział w posiedzeniu sądowym czy też oczekiwanie na decyzje sądu. Jeśli uważamy, że mandat został przyznany niesłusznie, to zawsze możesz odwołać się od decyzji sądu. Masz na to 7 dni od dnia wystawienia mandatu.

Wniosek odwoławczy powinien zawierać pewne niezbędne informacje. Jeśli będziesz chciał wiedzieć jakie wystarczy, że zajrzysz do internetu.

Podsumowanie

Parkowanie w miejskim gąszczu to nie lada wyzwanie, a mandat za złe parkowanie potrafi skutecznie zepsuć humor każdemu kierowcy. Jak pokazaliśmy w tym artykule, kluczem do uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek jest znajomość przepisów oraz świadome korzystanie z dostępnych miejsc parkingowych. Warto pamiętać, że odpowiedzialne parkowanie to nie tylko uniknięcie kary, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *