Kierowca wlewa płyn do spryskiwaczy. Obrazek w artykule Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Czy w Polsce jest obowiązek wożenia płynu do spryskiwaczy w bagażniku?

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Czy w Polsce jest obowiązek wożenia płynu do spryskiwaczy w bagażniku?

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – czy kiedyś dostałeś? Czysta szyba jest podstawową rzeczą w czasie eksploatacji samochodu. Czy jest to powód, aby kierowca mógł dostać mandat? Owszem. Mandat za brak płynu może wynosić nawet 5 tysięcy złotych.

Dostateczne pole widzenia kierowcy to podstawa

Bezpieczna jazda samochodem opiera sos między innymi na tym, aby widoczność kierowcy w czasie jazdy była dobra. Aby taka widoczność była możliwa konieczne jest, aby w samochodzie były czyste szyby. W takim przypadku kierowca zachowa dostateczne pole widzenia w trakcie jazdy. Dlatego też kierowca musi pamiętać tylko o systematycznym ich myciu.

Przepisem na sukces jest także sprawność spryskiwacza oraz wycieraczek. To dzięki nim kierowca nie musi się obawiać prowadzenia samochodu podczas deszczu czy też w sytuacji, kiedy auta jadące przed nami rozbryzgują na przednią szybę zalegającego na jezdni błota pośniegowego powstającego zimą.

Przeczytaj również: Mandat za brak przeglądu

Butelka płynu i wycieraczka samochodowa.  Obrazek w artykule Mandat za brak płynu do spryskiwaczy. Czy w Polsce jest obowiązek wożenia płynu do spryskiwaczy w bagażniku

Mandat za brak płynu – dwie kategorie

Niesprawne wycieraczki

Sprawność wycieczek możemy zrozumieć na dwa sposoby. Nie zawsze oznacza to sprawny mechanizm, który je napędza. Sprawne wycieraczki to także takie, które są wyposażone w odpowiednie pióra zbierające zanieczyszczenia oraz wodę z powierzchni przedniej szyby samochodu.

Niesprawny spryskiwacz

Kiedy spryskiwacz nie jest gotowy do spełnienia swego przeznaczenia? Tutaj o problemach kierowcy może świadczyć awaria układu lub też brak płynu do spryskiwaczy. Najpopularniejsza szkoda może dotyczyć awarii pompki czy też wycieków płynu do spryskiwaczy, który pojawi się na jednym z przewodów.

Popsuty spryskiwacz lub uszkodzenie wycieraczki to powód, aby kierowca doczekał się wystawienia mandatu. Kierowca powinien jednak wiedzieć o tym, że to nie wszystkie możliwe wykroczenia. Mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest karą coraz częściej spotykaną. Jak można dostać taką grzywnę? Wówczas gdy pojazd porusza się po drodze publicznej, która jest pokryta błotem pośniegowym, do tego ma brudne szyby (szczególnie szybę przednią), jest wysoce prawdopodobne, że zostanie zatrzymany do kontroli drogowej przez najbliższy patrol policji oraz dojdzie do ukarania kierowcy, który w takim przypadku podlega karze grzywny.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – od 5000 zł do 30000 zł

W czasie rutynowej kontroli policjant zaraz po sprawdzeniu dokumentów kierowcy poprosi o przemycie przedniej szyby. W momencie kiedy kierowca odmówi wykonania tej czynności może sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy.

W przypadku braku płynu do spryskiwaczy lub też niewystarczającej ilości płynu do spryskiwaczy może grozić to wystawieniem mandatu. W ekstremalnym przypadku może on wynieść nawet 5000 złotych. Tak znacząca kwota jest efektem działania nowego taryfikatora mandatów.

To jednak nie są wszystkie możliwe konsekwencje kiedy kontrola wykryje brak płynu do spryskiwaczy. Zdecydowanie mniej korzystnie będzie jeśli kierowca odmówi przyjęcia mandatu i sprawa zostanie skierowana do sądu. W takiej sytuacji będzie podlegał karze grzywny, która może sięgnąć nawet 30000 zł.

W trasie zabraknie płynu do spryskiwaczy? Nie ma problemu

Co zrobić kiedy w trasie zabraknie płynu do spryskiwaczy? A zapas płynu, który był w samochodzie się wyczerpał? To nic. Prowadzący pojazd może go kupić niemalże wszędzie.

Kiedy policja wykryje brak płynu, wówczas kierowca nie ma możliwości do tłumaczeń. Płyn do spryskiwaczy można kupić na każdej stacji benzynowej oraz w każdym supermarkecie. O charakterze i istocie wykroczenia świadczy jeszcze jedna rzecz. Kiedy prowadzimy prowadzimy pojazd w trudnych warunkach atmosferycznych dodatkowo nie mając płynu do spryskiwaczy zabieramy dostateczne pole widzenia kierowcy wówczas uczestnictwo w ruchu drogowym staje się bardzo niebezpieczna. Wycieraczki szybko przestaną zbierać wodę. Jest to sposób na zalepienie szyby błotem, a to nie tyle utrudni jazdę co uniemożliwi jej kontynuowanie.

Jak dolewać i sprawdzać poziom płynu do spryskiwania szyb w samochodzie?

Aby dolewać i sprawdzać poziom płynu do spryskiwania szyb w samochodzie, wykonaj następujące kroki:

Otwórz maskę samochodu i zlokalizuj zbiornik na płyn do spryskiwania szyb – zazwyczaj jest to przezroczysty zbiornik z nakrętką.

Otwórz nakrętkę zbiornika i ostrożnie dolej płyn do określonego poziomu.

Upewnij się, że poziom płynu jest wystarczający do sprawnego działania spryskiwaczy.

Dokładnie zamknij nakrętkę zbiornika.

Poziom płynu warto regularnie kontrolować, szczególnie przed dłuższą podróżą, aby zapewnić sobie czystą i klarowną szybę.

Teraz twój samochód będzie gotów na skuteczne spryskiwanie szyb w trudnych warunkach drogowych.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy – Podsumowanie

Brak płynu do spryskiwaczy w samochodzie grozi mandatem. Dla bezpieczeństwa widoczności, ważne jest utrzymanie zbiornika na płyn spryskiwaczy zawsze wypełnionego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *